Poštovani,
    Molim Vas dajte mi neki savet imam 15 godina i oko godinu dana sam sa dečkom u vezi, on ima naravno svoje mane na koje se nekako navikavam jer znam da ipak ne može da promeni problem je u tome što mi je mama rekla da ga više nikad ne želi ni videti ni čuti ni da ga spomenem zbog ponašanja. On zaista ima težak karakter i zna svašta da kažem, ali ne znam šta sad da radim. Meni je obećao da neće više tako da se ponaša jer mi pravi probleme (a znam da je hteo samo da pokuša da popravi situaciju u kući kod mene) ali to moju mamu ne zanima inače su mi roditelji užasni i svaku vezu mi uništili, ona mi je svašta rekla preko telefona da nisam mogla da se smirim par sati. Na putu je trenutno i vraća se za koji dan kad dođe znam da će da me smara sa njim i plašim se. Ne znam šta da joj kažem, ne vredi ni da se smiri ni ništa, baš sam se uplašila jer znam da može svašta da mi uradi trenutno je i on na moru i mnogo mi nedostaje, koju rečenicu da joj kažem da mi ne bi zabranila izlaske. Uopšte ne misli na druge, ništa je ne zanima, u stanju je da me zatvori u sobu preko celog raspusta razgovor sa njom ne pomaže, neće da me sluša, može samo da viče i da mi lupa šamare  molim Vas dajte mi neki savet kako da se ponašam, šta da radim kada dođe! Jer znam da nema efekta kod nje lepo je dočekati sa spremnjenim stanom i slično.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Šamaranje, ograničavanje kretanja i slična maltretiranja koja si opisala spadaju u zlostavljanje, odnosno ponašanje koje je kažnjivo. Savetujem ti da porazgovaraš otvoreno sa nekim iz familije o tome šta se u kući događa i kakvom si vaspitanju izložena, jer svaki drugi pokušaj i traženje magične rečenice su trenutna rešenja bez jasnog ishoda. Svakako su ti na rasoplaganju i druge mogućnosti kojima pribegavaju tvoji vršnjaci u sličnim situacijama kada se obraćaju centru za socijalni rad i prijavljuju svoje roditelje za nasilje u kući (fizičko i emocionalano). Smatram da je mnogo bolje "otvoriti" priču o nasilju u kući sa nekim u koga imaš poverenje, a može napraviti uticaj na majku, a ukoliko nema ni jednog drugog rešenja ne treba oklevati ni u traženju pomoći institucija koje su za to angažovane. A što se dečka tiče, ne znam koliko si srećna u vezi sa nekim koga si opisala slično kao majku. Ako jesi, bolje se usresredi na ono što on radi a ne na ono što ti obećava, jer ako krši obećanja, znači da njegova obećanja i ne vrede mnogo, a da su njegovi postupci ustvari ono što on i jeste. Srećno i hrabro
      Pozdrav.