Poštovani,
    Majka sam devojčice od 7 i dečaka od 10 godina. Živimo u kući sa dvorištem, imamo dve mačke koje moja ćerka obožava, nosi ih, igra se sa njima i redovno je upozoravamo na obavezno pranje ruku posle svakog kontakta sa životinjama, posebno od kada je pre četiri meseca preležala Salmonelu. Dečak je vrlo razuman i poslušan. Od pre petnaest dana počeo je preterano da pere ruke, čini mi se na svakih pola sata, ne želi da ga sestra dotakne ako je dirala mačku dok se sam ne uveri da je oprala ruke, pa čak i tada posle njihove igre odlazi i pere ruke. Drugi problem je taj što ne dodiruje stvari - daljinski upravljač i igračke koje je ona dodirivala. Pokušavam da mu objasnim da mačije dlake neće preći na njega i da se neće razboleti ali on to ne prihvata. Da li je to prolazna faza ili ozbiljniji problem, da li je potrebno da se životinje uklone?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 08. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Najverovatnije se radi o prolaznoj pojavi koja je povezana sa zaista ozbiljnim posledicama u vidu preležane salmoneloze, a pametna dece uče i iz tuđeg iskustva, pa je dovoljno što je video sestru kako boluje. Međutim, pre nego što sve stavimo u koš relativiteta, savetujem da pokušate da sagledate i sopstveni psihološki i vaspitini uticaj na oba deteta, tako što ćete pokušajte sami sebi da odgovorite na sledeća pitanja. Da li će faza biti prolazna ukoliko vi nastavite na isti način da se obraćate ćerki u njegovom prisustvu? Da li ste očekivali da je moguće da njoj govorite jedno, a da sin razume nešto drugo (manje ozbiljno)? Da li če uklanjanje mački rešiti njegov ponašajni problem ritualnog pranja ruku, a neće stvoriti novi problem, emocionalnog povređivanja ćerke koju bi lišili mački koje obožava? Da li bi to dovelo do još većeg približavanja (vrlo razumnom i poslušnom i reklo bi se posebnom) sinu, a većem udaljavanja od ćerke? Da li bi vaš drugačiji pristup doveo do drugačijeg ponašanja dece?
      Pozdrav.