Poštovani,
    Imam 17 godina bavim se streljaštvom, redovno treniram (neki put i do 6 sati dnevno), ali kada odem na neko takmičenje pred nastup počnem da drhtim, dlanovi počnu da mi se znoje, ubrzano dišem itd. I to u velikoj meri utiče na moje rezultate. Često se dešava da pred takmičenje ne mogu da zaspim, i da imam mučninu. Da li postoji mogućnost da se otarasim tih tegoba? Pomoću nekih lekova ili neke terapije.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Kao prvo savetujem ti da pročitaš nešto o socijalnoj anksioznosti (ako razumeš engleski onda su ključne reči social anxiety) i da uporediš ono što piše sa tvojim tegobama, a onda da potražiš adolescentnog psihijatra posavetuješ se sa njim o metodama kognitivno bihejvioralne terapije kontrole takvih strahova i ponašanja, a eventualno i o kratkotrajnom korišćenju lekova. Radi se o najšire rasprostranjenoj vrsti strepnje (u narodu poznate kao trema), koja je dobra kada stimuliše na treninge, ali i štetna kada dobije preveliku snagu.