Poštovani,
    Ja sam mama 16 godišnnjeg momka. On je odličan učenik i sa te strane nemamo problema s njim. U potpunosti razume poruku: znanje je sila, znanje je moć. On je pasionirani ljubitelj računara. Njih koristi za zabavu, učenje, druženje i najmanje za igru. S njim provodi puno vremena, a uveče izlazi si zdrugovima. Kao dete je preosetljiv. Kad se prvi put zaljubio i "pošao" so devojčicom imao je napade ljubomore koji su se manifestirovali s negovim plakanjem zbog nekog njenog postupka. Ovo se događalo kući, ne pred njom. Vodili smo duge razgovore s njim o tome i mislam da se polako primirio sa svojim takvim ponašanjem. Sad, nisu više zajedno i mislim da trenutno nema devojku isto tako, ubeđena sam da ne koristi nikakve opijate. Evo šta me brine: juče, kad se vratio s izlaska, legao je da spava negde oko 4 ili 5 sati, ustao, i došao u našu spavaću sobu, koja je odmah do kupatila. Moj soprug se probudio i pitao ga šta mu je, ali on nije reagirao i pomokrio se pored plakara. Otac ga je opet pitao šta mu je, a on je potražio vode, ušao u kupatilo, umio ruke i legao. Otac kaže da je imao prazan pogled, kao da nije bio svestan. Vrlo smo uznemireni. Što se događa? Zašto se događa? Što treba preuzeti?
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Vrlo verovatno da se radi o epizodi mesečarenja ( somnabulizma) koje se obično prvo jave u ranom detinjstvu. Kada se jave kod adolescenata obično su složeniji vid već prethodnih epizoda mesečarenja ili nova pojava koju treba sagledati na više načina. Prvo, izuzetno neuredan (nadražujući) način življenja (mnogo kafe, energetska pića, cigarete, vrlo puno dnevne aktivnosti, malo spavanja, emocionalna napetost, neregulisana ishrana itd.). Sa druge strane, treba sagledati i električnu aktivnost mozga (prvenstbveno snimanjem eeg-a). Tek tada se može komentarisati da li pomenuta epizoda ima nekakvo kliničkog značaja i potrebu za daljim praćenjem i terapijskim reagovanjem.
      Pozdrav.