Poštovani doktore,
    Vaši savjeti (oko 23.01.09) su mi pomogli u savlađivanju vriske mog mlađeg dječaka. Vrištanje je startovalo sa navršenom godinom dječaka, pa je usledilo, udaranje glavom, pa ujedanje i grebanje. Pola godine smo se mi (ja i suprug) mučili da sve to saniramo. Da nepričam o našim zdravstvenim problemima koje smo stekli sa dječakovom vriskom. Kažem sanirali smo to uz trampu, stalno sam ga izvodila napolje, al bogami ljutila sam se da na mom licu vidi da nisam srećna, stojički podnosila ugrize i svašta nešto. Zbog njegovog ponašanja ljudi su nas počeli izbjegavati. Sad mali moj problemčić, začepi uši pa počne da vrišti, pa nekoliko puta začepi prstićima, pa izvadi prstiće, mi mu skrenemo pažnju, tako što ga opomenemo stavimo mu u ruke nešto, te on zaboravi, pa opet. Sada je on 18 mjeseci i stekao je navike, kad se jede (on sjedi i čeka), kažem mu da ide u krevetac (čim vidi pidžamu na sebi i čuje rječi on sam ide u sobu), stani da te obujem, peremo ruke i sl. Saradnja je na nivou a sobzirom na sve poteškoće, disciplinovala sam oba dječaka za ono što je korisno. Mi ih podižemo bez ičije pomoći, suprug kad dođe sa posla oni se njemu obraduju, al nikad neće zaplakati kad on ide iz kuće koliko će plakati kad ja krenem. Tako da se ja uvjek vješto iskradem. Stariji dječak ima 2 godine  i 8 mjeseci. On pored dječačkih stvari voli jedno ćebe i plišanu macu. Voli mačke, a ja ih ne volim po kući, onda smo te prave mace zamjenili ovom krpenom i on je jako zadovoljan. Nigde bez ćebeta i mace. Koliko smo ih puta ja i suprug sušili fenom ili napolju sjedi ispod strika i čeka da se osuši. Sad za sad nema problema neke vrste, ja Vas pitam za jedan savjet. Naime, mi se spremamo za mjesec dana na put u našu maticu. Let će sa presedanjima trajati 29 sati. Kako sa djecom u avionu, kao puno plaču zbog pritiska? Kako sa tim pritiskom se izboriti? Naravno nosi se i ćebe, maca i nove igračkice. Kad malo bolje razmislim jedan dan patnje sa djecom je ništa naspram onih šest mjeseci vrištanja.
    Hvala za bilo koji savjet i svako dobro.

    Odgovoreno: 14. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Čestitam za ono što ste postigli. Putovanje od 29 sati će biti iscrpljujuće i za odrasle a kamo li za klince. Srećom, posade su pripremljene za takve eventualnosti, a i avioni za duge distance su širokotrupni i imaju dosta prostora za kretanje. Ja nisam stručan za pojašnjavanje uslova tokom leta, ali promene pritiska koje se osećaju unutar putničke kabine nisu česta pojava i regulisane su automatskim elektronskim uređajima. Mnogi roditelji se odlučuju da pred ovakvim iskušenjem deci daju tabletice za putovanje, koje imaju dvostruki efekat, smanjuju aktivnost i osetljivost (čak deluju i uspavljujuće), a sa druge strane smanjuju rizik od mučnine i povraćanja. Kod nas se daju dramine ili dimigal ( dimenhydrinat). Radi se o prilično bezbednim preparatima, a deci od 2-5 godina se daju jedna četvrtina do jedna polovina pola sata pre puta na 6-8 sati. Naravno, savetujem Vam da se pre davanja tabletica konsultujete sa lekarom koji prati vašu decu a koji će dati završnu reč o predlogu.