Poštovani doktore,
    Imam ćerku od 4 godine. Jedinica je i prvo unuče u porodici. Toliko je tvrdoglava i neposlušna da molim za savet kako da se ponašam. Kada joj neko drugi nešto kaže (da jede, piški, uzme nešto ili ostavi) ona poluša. U vrtiću s njom nemaju nikakvih problema. Mene i supruga ne sluša. Dešava se da je zovem po 5-6 puta da ruča, opere ruke. Ona sve shvata, zna šta od nje očekujem da uradi, ali hoće samo onda kada njoj to odgovara. Pokušavam da s njom pričam o tome, da joj lepo objasnim, ali ništa. Nisam pristalica batina, neki put je kaznim tako što ne gleda svoj omiljeni crtać ili slično, ali ni to ne deluje. Molim za savet.
    Unapred zahvalna mama.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Da bi dete sarađivalo roditelji moraju da imaj autoritet. Ali, žašto se autoritet u našoj sredini pomeša sa pretnjama (uterivanje straha) i batinama (uterivanje discipline) to je tema za debatu a ima veze više sa pećinskim ljudima nego sa modernom civilizacijom. Autoritete je moguće postići upravo civilizovanim ponašanjem prema detetu (čime se ono uči i takvom ponašanju), a za to je potrebno jasno mu se obratiti (za dete razumljivim jezikom), motivisati ga (reći mu šta može da očekuje kada ispunjava svoje obaveze i nikada unapred ne nagrađivati jer se onda nagrađuje detetova moć manipulacije a ne ono što se od njega očekuje) i sprovesti konsekvence dosledno, uvek i bez odlaganja (ali ne batine, viku i dreku i neodmereno ukidanje privilegija i igračaka). I naravno, potrebno je sprečiti druge članove familije da kvare roditeljski autoritet, a sa druge strane treba učiti od uspešnih i raspitati se kako drugi uspešni roditelji uspevaju da discilinuju svoju decu.
      Pozdrav.