Poštovani,
    Imam devojčicu od 20 meseci i jedan problem koji me muči već duže vreme a ne znam kako da se postavim niti kome da se obratim za savet. Naime, devojčica je još kao beba od godinu dana volela da se trlja (nešto kao samozadovoljavanje) na stolici za hranjenje, u trenucima pre ili posle jela kada je vesela i uzbuđena. Znala sam da je to samo faza pa nisam obraćala pažnju na to. Posle toga je prešla na omiljene plišane igračke i tada je već bilo očigledno o čemu se radi. Sada je postalo još gore, jer su joj sada omiljeni predmeti ja i tata. To mi je zaista veoma neprijatno i ne znam šta da radim. Ako je prekinem i odgurnem jako se ljuti i plače i baš joj je teško i ponaša se kao povređena i uvređena i odbačena. Kako da se postavim i šta da radim? Pokušavala sam naravno da joj objasnim da to što radi nije lepo, ali čini mi se da je još uvek suviše mala da to shvati. Da li je takvo njeno ponašanje normalno i kad mogu da očekujem da ta faza prođe? Inače je jako temperamentna, živahna a i maza je. Često nas ljubi a i gricka od ljubavi.
    Molim Vas za savet i hvala unapred! Zabrinuta mama

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Bilo je više ovakvih pitanja na koja sam detaljno odgovorio, pa Vas molim da ih potražite u arhivi. Drugo, radi se o ponašanju koje se ne može okarakterisati nikako kao faza u razvoju, jer ako se ne reaguje, ponašanje se može ukoreniti i postati problem za devojčicu i roditelje jer nije socijalno adaptibilno. Ali, da biste pravilno postupili prilikom odvikavanja potrebno je da se korak po korak dogovarate sa stručnim licem (najbolje dečjim psihijatrom), koje će ukoliko proceni da je potrebno zatražiti i konsultaciju i drugih ili zatražiti dodatne preglede.
      Pozdrav.