Imamo dečaka koji je rodjen 1995.godine. Problem je noćno mokrenjem. Analize koje smo do sada uradili (analiza mokraće), su u redu, nema poremećaja. Pokušavali smo različite metode, čak i alternativne. Do sada nije bilo rezultata. Molim Vas za savet, na koji način da rešimo navedeni problem. Dečak je, razumljivo, prilično opterećen ovim problemom.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 22. 03. 2007.
    • Za dvanestogodisnjeg decaka nocno umokravanje svakako predstavlja veoma znacajan stresni dogadjaj. Zbog ovog problema deca su lisena uobicajene socijalne funkcionalnosti, druzenja na djackim ekskurzijama i cesto su u kontinuitetu neraspolozena. Cak, istrazivanja su pokazala da umokravanje u skoli (na casu) predstavlja treci po intezitetu stresni zivotni dogadjaj deteta. Prvi i drugi su smrt roditelja i razvod. Ukoliko od rodjenja nije bilo ni jednog duzeg "suvog" perioda, uradjene analize mokrace svakako nisu dovoljne, vec je potreban detaljan (urodinamski) pregled od strane pedijatra-nefrologa (u Nisu preporucujem prof.dr Emu Golubovic). Alternativne metode, cajevi i vracare cesto pomazu po principu placeba. Kada su problemi kompleksniji od psiholoske podrske, alternativne metode su beskorisne, jer najcesce nemaju veze ni sa mozgom ni sa mokracnom besikom. Moj savet je da pre psihijatrijske, potrazite pomoc preporucenog pedijatra. Bihejvioralni psihoterapijski tretman je jednostavan i efikasan, a uz farmakoterpijsku podrsku najcesce i potpun. Sa nalazima pedijatra mozete me potraziti u Dnevnoj bolnici za decu i omladinu Klinike za zastitu mentalnog zdravlja u Nisu. Takodje, na ovom sajtu postoje tekstovi o nocnom mokrenju koji mogu biti od koristi.