Postovani Dr. Stankovicu imam 17 godina i sinoc mi se desilo nesto jako cudno i mnogo sam zabrinuta zbog toga. Konkretno, posvadjala sam se sa deckom s kojim sam vec 2 godine i doslo je do velike izmedju nas.Prilikom te svadje pocela sam nenormanlo da se tresem, toliko da su mi stvari ispadale iz ruke i jezik mi se zavezao da nisam mogla jasno da govorim. Molim Vas da mi sto pre odgovorite jer sam jako zabrinuta zbog takvog stanja.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Svadje u emocionalnim vezama skoro po pravilu nose i rizik od gubitka kontrole nad emocijama, pogotovo što se tada istovremeno javljaju emocije koje su suprotnost same sebi, ljubav i bes, strah, povređenost, krivica i suprotna ponašanja bliskost, poštovanje i prkos, odbojnost. Uopšte, u takvim svađama često niko nikoga ne sluša. Zbog te mešavine nepomirljivih osećanja i nedostatka adekvatnih socijalnih veština rešavanja konflikta i odbrane sopstvenih prava (asertivnosti) ili neprimerenosti da osoba beži ili napadne (što je uobičajna reakcija u stresu), kao i usled jake težnje da zakoči autentičnu reakciju, može se desiti da se pojavi neka treća motorna reakcija kao odgovor na veoma visak nivo emocionalnog uzbuđenja. Zbog straha da se radi o nekakvom poremećaju osobe mogu razviti strah od sopstvene reakcije, pa počinju da izbegavaju situacije emocionalnog uzbuđenja, što počinje da ometa osobu u uobičajenim životnim situacijama, jer se prave kompromisi kakve inače ne bi činila. Srećom, ono što ste vi opisali nije znak nikakvog poremećaja, već prolazna reakcija kakvu ljudi mogu i pokazuju u situacijama veoma velikog emocionalnog uzbuđenja. Istovremeno, to je dobar znak da treba učiti nove načine komunikacije, pre svega asertivnost (potrežite tekst o asertivnosti na sajtu Stetoskopa, u meniju Psihologija Danas, pa prelistajte sadržaje različitih brojeva).