Poštovani,
    Imam dete u hraniteljstvu, koje sada pohađa drugi razred i još uvek ne može da se skoncetriše na određene zadatke, peva dok radi domaći, ne zna da sabira i oduzima a o tablici množenja, slabo, isto tako slabo čita, piše, ali pamti stvari koje njoj odgovaraju. Rukopis je strašan ništa ne sluša ili ne može da shvati šta se od nje traži. Inače mati je u Vršcu u duševnoj bolnici, dijagnoza mi nije poznata, ali je doživotno na posmatranju. Želim malenoj da pomognem ali neznam kako, da li se radi o disleksiji?
    Hvala

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      imajući u vidu da se radi o detetu na hraniteljstvu, kao i vašoj zainteresovanosti da detetu pomognete, predlažem da se konsultujete sa više stručnjaka, počevši od psihologa iz centra za socijalni rad koji će vam pomoći u uspostavljanju povezane mreže saradnika koja će se sastojati od školskog psihologa i pedagoga (podrška u školi) i kliničkih psihologa i pedagoga (podrška stručne institucije), a koje će stručno koordinisati dečji psihijatar koji bi trebao i da obavi klinički pregled deteta i predloži adekvatnu dopunske preglede i tretman. Takav je otprilike protokol kakav primenjujemo u ustanovi gde ja radim, a uz podršku i aktivnu stimulaciju u kućnom okruženju od strane hranitelja koji bivaju edukovani kako i šta da rade sa detetom. Okolnosti koje opisujete u vezi deteta i smetnje koje ono pokazuje mogu biti posledica rane razvojne zanemarenosti, ali i specifičnih razvojnih smetnji između kojih može biti i disleksija.