Poštovani,
    Obraćam Vam se jer mi je hitno potreban savet, po mogućnosti ne javni nego na mail adresu. Imam sina od 5 godina koji je u zadnjih par meseci osetio nagon ka samozadovoljavanju. Znam da je to normalno za taj uzrast i nisam mu branila niti ga kritikovala kod njegovih 'igrica" svlačenja i dodirivanja. Zabrinula sam se kad sam primetila da on često dira svoju guzu i to kod njega izaziva erekciju. Npr. leži na stomaku i valjuska se a pri tom dira guzu ili stavlja neku igračku na nju, npr. pištolj. Neki dan smo se šokirali. Videli smo kroz ključaonicu da je sa još jednim drugom od 5 godina, igrao te igrice. Svukli su se i legli jedan na drugoga. Posle mi je rekao da su stavljali pišu u guzu. Strašno sam se uznemirila, jer ne znam ni odakle mu te ideje, nije imao pristupa ni takvim filmovima ni časopisima. Objasnila sam mu da je to sramota i da se tako ne igra sa dečacima. Ali i dalje ne znam zašto ga je to privuklo i zašto stalno dira guzu. Ne znam ni šta da radim ni kako da se postavim u ovakvoj situaciji. Možda je to prolazna faza ali jako sam zabrinuta.
    Hvala unapred i nadam se skorom odgovoru.

    Odgovoreno: 04. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Davno je prošlo vreme kada je za svako ponašanje dece postojalo psihološko objašnjenje koje je povezivano sa izmišljenim fazama u razvoju deteta: oralnom, analnom itd. Srećom, nauka je prevazišla te istorijske koncepte i sada je stav da ne treba zanemariti mogućnost "analne fiksiranosti" kao neodrađene faze u razvoju, ali je mnogo bolje proveriti šta se događa u životu deteta koje o seksualnom ponašanju zna mnogo više nego što bi se to očekivalo za njegov uzrast. Pogotovo je važno sagledati da li je dete izloženo bilo kakvom vidu seksualnog lošeg postupnja od strane drugih starijih osoba, a ukoliko je uključeno u vršnjačku seksualnu igru, treba razmotriti sve to isto i za dete sa kojim je u "igri". Dakle, to je trenutak kada treba da se uključe odrasli i analiziraju kako je dete (bilo vaše bilo tuđe) naučilo takvo ponašanje jer ono ne spada u očekivani razvoj, već je često posledica nekog vida zloupotrebe dece od strane starijih osoba i to nikako ne treba prepustiti slučaju i psihologiziranju, već prijaviti ukloliko se posumnja na zlostavljanje. To ne mora biti vaše dete, ali neko dete obično jeste, koje onda naučenu "igru" pokazuje drugoj deci. Vaše dete ima dovoljno godina da ga možete pitati kako je naučio takvo ponašanje i od koga, i ko je to drugo dete naučio takvom ponašanju. Čak i dostupnost porno filmovima spada u vid neprimerenog postupanja prema deci.
      Srdačno