Decak ima 13 godina, rodjen je carskim rezom. Kada je poceo da sedi, pa  i danas, ljulja se udaranjem ledjima o naslon.   Od pre 2 godine u njegovom ponasanju javile su se prisilne radnje,  ponavljanje izgovorenih recenica, na kratko i vrtenje kose, kao i  povremeni napadi panike. Vec vise od godinu dana zivi sa majkom i  bratom. Sa ocem se vidja povremeno. Odnos ostalih ukucana prema ocu  relativno normalan. Pomenuti simptomi najvise se manifestuju u kontaktu  sa ukucanima (ponavljanje recenica, ponavljanje recenica koje mu je  sagovornik rekao, uz pitanje da li je to zeleo da mu saopsti, uzastopno  zatvaranje i otvaranje fioke, ili vrata, ili pak paljenje i gasenje  svetla...).   Kod doktorke psihijatra kratko odlazio na terapije uz bromazepam i  amizol. Za 24. februar zakazan je pregled u Palmoticevoj.  Kako da se do tada ophodimo prema njemu, kada je njegovo ponasanje  neizdrzivo.  Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    • Postoji razlika u prirodi nastanka i ispoljavanja prisilnih i kompleksnih  motornih radnji pa je potrebno napraviti diferencijalno dijagnostički  pregled koji bi ukazao da li se radi o motornim radnjama poništavanja  uznemirenosti, anksioznosti i "loših" misli ili složenom tik poremećaju,  obzirom da se u velikom broju slučajeva radi i o preklapanju. Postojanje  fenomena kao što su opisano ponavljanje tuđih reči i rečenica (verovatno  eholalija ili vokalni tik) ili svojih (verovatno perseveracija ili čäk  mucanje), mogu ukazivati (uz opštu dezorganizaciju ponašanja) na  ozbiljniji poremećaj kontrole ponašanja. Nezahvalno je bez pregleda i sa  par podataka dobijenih ovim putem donositi instat dijagnoze i procene, ali  selektivnost u ponašanju ("najviše sa ukućanima") može ukazivati na  ponašanje koje ima i funkciju regulatora porodičnih odnosa što se održava  redukcijom napetosti obraćanjem pažnje na dečakovo ponašanje umesto na  aktuelne probleme. Naravno radi se o spekulacijama koje treba razmotriti  tokom pregleda i jednu po jednu odbacivati dok se ne ne sagleda prava  priroda izmenjenog ponašanja. Uveren sam da će koleginica iz Palmotićeve  sve to imati na umu. Srdačan pozdrav vama i njoj.