Imam ćerku koja sada puni godinu dana, pre dve nedelje krenula je u privatni vrtić (prva nedelje privikavanje sa majkom, a ove bez majke), mnogo je vezana za majku, ali zadnje nedelje kako se razdvajaju ta veza je postala jača (u tom smislu što više neće kod nikoga da bude kada se vrati iz vrtića). Moje pitanje je vezano za njen histeričan plač zadnjih dana (pošto je ne podnošljiv)? Kako da reagujemo?

    Odgovoreno: 17. 04. 2009.
    • Poštovana,
      reakcija Vašeg deteta je protest zbog nedostupnosti sigurne osobe (Vas) u okruženju u kojem se ne oseća sigurno i zaštićeno. Ovakva reakcija je negativna, jer u tom uzrastu dete je najčešće motorno veoma vešto i počinje radoznalo da istražuje svet oko sebe ali stalno vodeći računa o prisustvu sigurne i bliske osobe kojoj se vraća kada se god oseti nezaštićeno. Ako je dete i po svom temperamentu osetljivo (dete "orhideja", onda postoji rizik upravo od ovakvih reakcija. Predlažem da se posavetujete i sa psihologom iz vrtića koji može i da vidi reakcije deteta. Moj savet (koji ne mora biti najispravniji) je da trebate odložiti dalje odlaske deteta u vrtić, već da angažujete neku osobu koja bi se u prvo vreme sa vama zajedno brinula o detetu, a onda i u vašem odsustvu. O privrženosti (ključne reči: attachment, bowlby) možete čitati i preko interneta.
      Srdačno