Moj sin ima 2.5 godine. Kad "treba" da piški kako i on sam kaže drhti glavom. Meni se uopšte to ne sviđa i plaši me, jednostavno ne deluje mi to prirodno. Kad ga pitam zašto to radi, on je jednom prilikom čak odgovorio "moram da se tresem kad trpim kao majmun" (inače vrlo je rano počeo da priča i priča sve, veoma je razuman i možda čak i ispred dece svog uzasta - ako uopšte smem da kažem). Inače ima urođenu vodenu kilicu koju je trebalo da operiše ali zbog spleta okolnosti u našem životu nismo to još učinili. Ja sam uplašena, jer ne znam da li je to normalno, da li se dešava dečacima. Pre dve nedelje radili smo analize krvi i mokraće i sve je bilo ok. Kad mu kažemo da to ponovi i oponaša on ne ume ili to nije ono što radi kao nesvesno, nevoljno. Onda stvarno piški i sve to prođe. Ne dešava se uvek i obavezno, ali dovoljno često da sam ja baš zabrinuta a u devetom mesecu sam trudnoće ne znam kome da se obratim, šta da radim da se bar rasteretim ili da ga lečim. Naglašavam da živimo u provinciji na Kosovu i da nemamo ovde ni nekih uslova za lečenje. Molim Vas recite mi šta da radim, šta bi to moglo biti? Unapred zahvalna
    zabrinuta mama Dragana

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Radi se najverovatnije o naučenom ponašanju, odnosno načinu ispoljavanja voljnog odlaganja mokrenja. Deca na različite načine pokušavaju da odlože mokrenje (ukrštanjem nogu, cupkanje, različitim uvijanjem tela) i to je znak roditeljima da ih hitno treba odvesti u toalet (ne čekati da kaže da mu se piški, jer je signal sam po sebi dodovoljan), dok ne nauče sami da na vreme signaliziraju bez trpljenja koje je obično vezana za započetu igru i aktivnost koju ne bi da prekidaju. Ukoliko se takvo ponašanje nastavi i pored primenjenih Vaših intervencija, uradite EEG snimak glave i konsultujte se sa dečjim neurologom (može ga odvesti tata, a ni Kosovo nije "preko sveta").
      Srdačno