Poštovani doktore. 06.10.2007 godine u mojoj kući se dogodila eksplozija plina.
    Izgubila sam majku, brata i snaju a ostao mi je živ bratov sin koji sada ima tri godine. Milan (bratov sin) je bio u sobi gde se dogodila eksplozija. Juče se probudio uz plač i objašnjenje (zna da priča), da je sanjao dim u sobi u kojoj je i bila eksplozija.
    Inače je uvek burno reagovao na dim (npr. iz auspuha).
    Postoji li mogućnost da se on nečega seća jer se pred njim ne priča o tome?
    Unapred zahvalna jedna tetka, koja se nada da će dobiti odgovor na ovo pitanje.

    Odgovoreno: 04. 04. 2009.
    • Poštovana,
      takvi događaji kao što su eksplozije (iznenadna jaka zvučna i vizelna draž) predstavljaju mešavinu filogenetskih draži (vezanih za razvoj ljudske vrste) i ontogenetskih draži (vezanih za ravoj osobe) odnosno signala opasnosti koji se ne ignorišu već pamte. Organizam je tokom evolucije naučio da pamti ono što je opasno i toga se sklanja, tako da neko pamćenje (koje može biti na nivou motorike, emocija i slika, predstava) siguirno postoji. Dobar razvojni psiholog svakako da putem različitih instrumenata (procena crteža, opservacije igre i ponašanja i usmerenim razgovorom) može razumeti šta je i na koji način ostavilo traga na dete i na koji način može imati uticaja na detetovo ponašanje (preterana povučenost, strašljivost, usporen razvoj govora itd.).
      Srdačno