Dr Stankovicu, Zanima me, molim vas, kako ste iz mog pitanja zaključili da nisam odredila base line i da dete nisam poslala na preglede vezane za urinarni trakt? Potpuno se slažem sa vama da nam na edukaciji niste predavali da dete treba buditi nakon 80 minuta. podatak koji vam nisam dala: dete spava samo u krevetu. pozdrav

    Odgovoreno: 25. 03. 2009.
    • Poštovana, iz vašeg pisma nisam mogao da zaključim da jeste i kako ste utvrdili baseline. Ako ste učinili onako kako protokol nalaža onda OK, moje pisanje će poslužiti nekom drugom, a ako niste, onda je moglo da posluži kao podsećanje a ne kao pedagoška pridika. Izvinjavam se ako je \"zvučalo\" kao ovo drugo. Takođe, moji odgovori imaju za cilj da određeno pitanje sagledaju više generalno, nego individualno, iz čisto praktičnih razloga da budu od koristi i drugima a da se pitanja ne bi ponavljala. Otuda podatak da dete spava samo nije u suprotnosti sa onim što je napisano, jer sam napomenuo da principe uslovljavanja treba poštovati kada je u pitanju sekundarna enureza koja se može sagledavati kao psihogeni problem (mada ako se daje vazopresin to onda nikada nije u potpunosti psihogeno), a u slučaju vašeg pacijenta, radi se o primarnoj enurezi gde psihogeni faktori mogu biti precipitirajući i održavajući, ali ne i predisponirajući (pri čemu psihičko lečenje neće imati uspeha pre nego se pod kontrolu stave biološki (organski) uticaji) i da je zbog toga potrebno raditi koterapijski sa pedijatrom-neforlogom koji ipak u ovom slučaju treba imati vodeću ulogu. Pozdrav i vama