Zanima me psihoza kod dece. Sinu moje drugarice koji ima nepune 4 godine dali su tu dijagnozu. Čak i ja kao laik znam da postoji više vrsta psihoza. On je prestao da priča i ima histerične napade, da li mi možete reći kojoj to psihozi odgovara i kolika je mogućnost izlečenja dece? Znam da je skoro nemoguće odgovoriti na ovakva pitanja, posebno psiholoskog tipa, ali bi mi značila bilo kakva smernica.
    Hvala

    Odgovoreno: 22. 03. 2009.
    • Iako sam i sam učestvovao u opisivanju psihotične epizode kod četvorogodišnjeg deteta (u asopisu Psihijatrija danas iz 2003. ili 2004 godine, što možete ponaći preko sajta Instituta za mentalno zdavlje), zaista se radi o ekskluzivitetu i pravoj retkosti. Ranije u dečjoj psihijatiji nije pravljena razlika između autizma i dečjih psihoza sa ranim početkom, već je sve bilo posmatrano kao infantilna psihoza. Stoga, preostaje mi da posumnjam da se adi o nekoj \"starinskoj\" dijagnozi, a da se zapravo radi o autističnom ponašanju, o čemu se možete naširoko informisati putem interneta. Takođe, predažem da potrađite još jedno mišljenje specijalizovanog dečjeg psihijatra a zatim i postavite pitanja od interesovanja.
      Srdačno