Poštovani doktore
    najlepše bih Vas zamolio da me posavetujete oko jednog problema koji me dugo muči. Student sam u Beogradu, i već dugi niz godina muči me povraćanje prilikom nervoze i ispita. Slične probleme sam imao i u srenjoj školi mada sada to mnogo učestalije ne samo prilikom ispita nego bilo koje životne situacije koja mi je malo važnija. Interesuje me dali posoji u medicini dijagnoza pod takvim imenom i dali se ona leči na koji način i kome da se obratim. Unapred mnogo zahvalan.

    Odgovoreno: 14. 03. 2009.
    • Predispitini strahovi sa psihosomatskim (vegetativnim) reakcijama su široko rasprostranjeni i radi se o udruđenosti crta ličnosti (osetljive, pedantne, zatvorene) i životnih iskustva koji su povezali takvu reakciju sa određenim događajem. Savetujem da potražite konsultaciju od strane psihijatra bihejvioralno kognitivne orijentacije (dr Blagoje Kuljić u Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj) koji će vas posavetovati o metodama relaksacije i rasplašivanja. Srdačno