Postovani, imam cerku od 20 meseci.Ona je jedno strasno veselo i  pricljivo dete,obozava da ide u vrtic.Okruzena je velikom paznjom.Do pre  neki dan dete je spavalo preko noci po 12 sati i nikad nije bilo nekog  iznenadnog budjenja.U zadnih 5 dana pocela je nemirno da spava,sanja  ruzne snove,trazi da je pomazim i smiri se.A nocas se tako preplaseno  probudila da sat vremena nisam mogla da je smirim da ponovo zaspi.Da li  to nesto sto ima objasnjenje kod dece?Nista ruzno nema da vidi u nasem  okruzenju,nema svadja,stresnih situacija

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    •  Poštovana, nema dokaza da deca sa 20 meseci imaju snove kakve imaju  odrasli, niti ima dokaza da uopšte imaju snove. Iako tokom spavanja  postoji električna aktivnost mozga (tzv.ponto-genikulo-okcipitalni  predvodnik REM faze spavanja) karakteristčne za pojavu snova, smatra se da  sintetske funkcije kore mozga nemaju sposobnost da kreiraju vizuelni  doživljaj u kontinuitetu, niti tako malo dete ima sposobnost da se toga  seti (što ometa istraživanja u oblasti izučavanja spavanja). Dakle, u tom  uzrastu se pre radi o vegetativnoj (emocionalnoj) "buri", koje se javljaju  tokom druge, Non-REM faze spavanja (kada najčešće nema snova ni kod  odraslih). Dramatični oblici, praćeni vrištanjem, ustajanjem iz kreveta i  borbenim pokretima se retko pojavljaju i najčešće su hronološki povezani  sa uzbudljivim dnevnim događanjiama. Ti tzv. noćni strahovi, često se  javljaju i porodično. Obično je neko od roditelja u detinjstvu imao slična  dešavanja tokom spavanja (najčešće noćni strahovi i mesečarenje). Retko,  ali nije isključeno, neuobičajena noćna dešavanja tokom spavanja dece  imaju veze sa poremećajem električne aktivnosti rada mozga, pa je  potrebno, nakon procene lekara, uraditi i EEG snimanje. Ono što ste vi  opisali, najverovatnije se može posmatrati kao PROLAZNO razvojno stanje  koje treba propratiti konsultativnim pregledom kod dečjeg neurologa  ukoliko se opisano ponašanje deteta tokom noći održava ili pogoršava. Do  tada, NEMOJTE JE BUDITI kada se ono pojavi , niti pokušavajte da se  obraćate detetu (pitanja šta se dogodilo nisu potrebna, jer dete i nezna  šta se dogodilo), samo je priglite i pokušajte je umiriti blagim maženjem  i vratiti je ponovo u krevet.