Poštovani,
    Moja nećaka ima 10 goina. Zadnje 2 godine ima paničan strah od mogućnosti bola u stomaku, povraćanja ili proljeva. Fizički je zdrava, uradili smo sve moguće pretrage stomaka, crijeva, krvi, pluca, grla i sve je u redu.  Molim Vas da mi date savjet šta da radimo?  Da li je ovo stanje izlečivo?  Njeni panični napadi su sve češći i spektar stvari kojih se ona boji svakim danom je sve širi i raznovrsniji. Najčečće pocinje recenicom \" Mene je strah\" a kad je pitamo čega se boji odgovor je ili \"boliće me stomak \" ili \"neću da povraćam\" ili \" bojim se imaću proljev\"
    Molim Vas za pomoć.
    Unaprijed zahvalna....

    Odgovoreno: 05. 03. 2009.
    • Poštovana,
       pošto je u centru zbivanja strah, a ne bol, logično je bilo i još uvek jeste da potražite i psihijatrijsku pomoć za dete i zajedno sa stručnjakom sagledate na koji način je strah naučen i kako se održava. Kada se napravi tzv. bihejvioralna analiza, biće jednostavno i suprotstaviti se takvom neadaptibilnom ponašanju. Zbog toga nije uputno davati pretpostavke tipa \"verovatno je prezaštićena...ili ima model u kući...ili roditelji imaju problema pa ih dete miri simptomima itd.\" Da bi se izbeglo nagađanje, predlažem da potražite stručnjaka koji se bavi dečijom psihijatrijom i krenete u borbu protiv straha.
       Srdačno