Postovani
    imam cerkicu od 4 godine sace 5 ziva je jako i radoznala i dosta zeza svoju stariju sestru koja ima 10 godina, prvi put pre dve godine se uplasila aviona koji je prasio komarce i nisko prosao od tada nije smela sama napolje tj u voriste da bi se proslo leto opet to desilo ove zime imala je ruzne snove kaze da je neko ubo nozem u stomak i bojala se da zaspi da nebi sanjala inace jos uvek spava snama u krevetu i sto je najgore nesme da ostane sama u sobi ni minute stalno neko mora da je tu i ima panican strah od doktora iako nije isla cesto kod doktora ali kad je zadnji put isla da vadi krv to je bilo deranje strasno i kod zubara isto tako ali joj zubar nista nije radio, da li je to prolazni period ili sta da radim jako mi je velika razlika izmedju nje i prvog deteta skojim nisam imala nikakvih problema i koje je bilo uvek razumno i nikad nije ispoljilo takvo ponasanje. Zabrinuta mama

    Odgovoreno: 28. 02. 2009.
    • Poštovana, razlika u temperametnu između vaše dve devojčice mođe biti velika tako da vaspitni pristupi moraju biti prilagođeni toj razlici. Nekoliko \"traumatičnih\" događaja, nedovoljna osamostaljenost i \"nerazumevajući\" stav okoline su sasvim dovoljni da se na osetljiv temperament (deca se po temperamentu inače dele na \"orhideje\" i \" maslačke\") zalepe strahovi. Srećo, deca su kreativna bića pa se sa strahovima suočavaju kroz igru i tako ih gase, ali im u tome treba pomoći da bi to bila samo faza u razvoju. Srdačno