Poštovani,
    Imam ćerkicu od 3.5god i ona već odavno spava sama u sobi(obraćala sam Vam se zbog problema sa pričanjem priča pred spavanje i saveta našeg pedijatra i hvala Vam na odgovoru)!Opet je problem isti taj pedijatar.Mi imamo i ćerkicu od 10meseci.Od trećeg meseca dete jednostavno neće da spava u krevecu,u snu se okreće,udari glavcicom u ogradu(iako sam je ja tapacirala ogradicama)probudi se i gotovo je sa spavanjem!Onda sam je ja prebacila u naš krevet gde smo spavale same jer nam je psiholog savetovao da suprug spava sa starijom ćerkom jer se osećala odbačenom.To mi je i bilo logično dok je beba sisala(do 6.5 meseci)ali posle mi je bilo nelogično i neprir5odno da beba spava sa roditeljima a mi po sobama!U međuvremenu smo uspeli da osposobimo mali prostor i da i njoj napravimo njenu "sobu"!Tu je nastao problem.Mala je da spava u krevetu jer se vrti i kad se probudi "planinari" i preskače prepreke pa se bojim da ne spadne,u krevecu hoće samo da se igra preko dana i da uz šipke ustaje i jača noge pa smo,suprug i ja,došli do epohalnog rešenja da dete spava u ogradici!Njoj se tosvidelo,kad se okreće mrežica je ne žulja,ne budi se,spava celu noć i divota!!!Jedan dan dok je ona tako spavala došla je patronažna sestra i rekla kako to nije zdravo.Tu se priča na trenutak završila.U savetovalištu naš pedijatar,koji je blagovremeno obavešten od patronaže o slučaju,pravi haos.Da je to zdravo ne bi ljudi pravili krevece,te mnogo je nisko prehladiće se (inače deca su ,hvala Bogu,zdrava i ne znaju šta je prehlada),psihički će je to ubiti itd. Kad sam Vam se obratila za stariju ćerkicu rekli ste da je dobro da se što pre osamostaljuje.Koja je sad razlika između kreveca i ogradice ako detetu ne smeta?Molim Vas vrlo mi je bitno ako to nije dobro imate li neki savet?Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 02. 2009.
    • Poštovana, izgleda da vi tražite savet od psihijatra za pedijatra vaše dece? Dve stvari ne mogu da učinim, prva je da oblatim kolegu, a pogotovo što mi je supruga pedijatar. Druga stvar koju ne mogu da učinim je da vam savetujem gde dete da spava, jer ni sam nisam robovao krutim pravilima kada su moja deca bila u pitanju i njihovo osamostaljivanje, već sam pre pristalica da je uspešno sve ono što uspeva. Ono što mogu da učinim je da vas posavetujem da potražite još jedno mišljenje od dr Živanović, konsultata za pedijatriju. Srdačno