Poštovani doktore,
    pre godinu i po dana sam u eksploziji plina izgubila brata i snaju. Ostalo im je dete koje sada ima dve i po godine. Trenutno zna da su mu roditelji gore na nebu (to smo ga naučili), poznaje ih na slikama...mene interesuje sa koliko godina da ga odvedemo na groblje a da to bude za njega manje bolno, da se ne prepadne. Neko nam govori od četiri godine a psiholog kod nas u mestu kaže da smo ga trebali već voditi. On sada živi sa mnom i sa mojim ocem. Ja sam mu staratelj. Nama kao ostatku porodice je jako teško pa hoćemo da bar njemu bude što bezbolnije.
    Unapred yahvalna tetka!!!!

    Odgovoreno: 23. 02. 2009.
    • U proseku se oko pete godine stiče umna sposobnost da prave razliku između "biti mrtav" i "biti živ". Međutim, do tada je mnogo važnije da dete ima stalne figure "psiholoških roditelja" pored sebe i ne treba žuriti sa zbunjivanjem deteta ukoliko ono ne traži roditelje, jer će ionako biti puno vremena da se detetu saopšti tužna istina. Vi sada imate ulogu majke i trebate je što odgovornije obavljati. Srdačno