Imam dva sina od 15 i 16 god. Sa starijim sinom imam probleme koji traju već 6 meseci, a manifestuju se bežanjem iz škole, njegovim izjavama u zadnje vreme da hoće da živi slobodno, to po njegovom znači da izlazi kada hoće i vraća se kući kada hoće itd., Eskaliralo je ovaj vikend, njegovim odlaskom iz kuće, svađom, mojim burnim reagovanjem, jednostavno došlo se do toga da ne znam kako dalje. Pre 2 nedelje sam mu uzela i urin da uradimo test na drogu, i na sve je negativan, mada sam saznala da je "duvao" travu od njegovog druga dok su bili na zimovanju. Gde grešimo mi kao roditelji? Samo da jos kažem, koliko sam čitala, da je jako bitno u kakvoj porodici dete odrasta. Odnosi između mene i supruga su dobri, ne svađamo se, materijalno smo obezbeđeni, mlađi sin je odgovorno i dobro dete. Moram još da kažem, stariji sin, po psihologu i profesorima iz škole, i nastavnicima iz osnovne, je jako pametno i dobro dete. Ali, on više ne želi ni da ući, hoće da ide u školu kada se njemu ide, ode sa nekog časa kada se njemu ide. Tako da je sada već pred izbacivanjem iz škole. Oprostite mi na možda ne povezanom pismu, ali više ne znam ni sama šta da radim. Mislila sam da nađem neko stručno lice da porazgovara sa njim, a i sa nama, da nam pokaže pravi put kako da izađemo iz svega ovoga. Stoga bih Vas zamolila da nam predložite nekoga.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, predlažem vam da potražite sistemskog porodičnog terapeuta u mestu gde živite koji bi radio sa porodicom, i dečjeg psihijatra koji bi razgovarao sa dečakom individualno. Porodice u kojima postoji "crna ovca" (stariji sin) i "beli vitez" (mlađi), ne moraju odmah da budu sagledane kao difunkcionalne, već jednostavno kao nesnalažljive u fazi u kojoj se nalaze (dva adolescenta), a gde roditelji nisu sigurni kako treba da se ophode prema adolescentu (o čemu treba da razgovaraju sa kvalifikovanim stručnjakom). Sa druge strane, činjenica da promena ponašanja datira od pre 6 meseci je važan znak da sa adolescentom treba porazgovarati o njegovim osećanjima i raspoloženju i da li uopšte ima sa kim da razgovara o tome. Srdačno