Poštovani dr,
    moja sestra je majka devojčice uzrasta 8 godina. Devojčica se u poslednje vreme ponaša vrlo agresivno, ali samo prema majci. Svađa se sa njom, na svaku njenu reč ona joj odgovori (primetila sam da koristi njene reči, tj. da kopira svoju majku i po ponašanju i u svemu ostalom.). Kada se ona tako ponaša moja sestra počinje raspravu sa njom, a dete onda tera još veći inat, tako da u kući nastaje haos. I moja sestra je agresivna (po mojoj proceni) i prečesto viče na njih (ima i sina) i mislim da joj je to i najveća greška, ali ona to ne priznaje. Devojčica je kod svih drugih dobra, jedino kod nje tera inat, tj. teraju inat jedna drugoj. Recite mi Vaše mišljenje, molim Vas jer ovo ničemu ne vodi.
    Unapred hvala i puno pozdrava

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, iz mog skromnog iskustva vam mogu reći da kada postoji ovako opisana situacija (gde se majka i ćerka svađaju kao dve sestre), onda često postoji problem u roditeljskim odnosima ili ako je samohrana majka u pitanju onda postoji spoljašnja kontrola i nesamostalnost majke u obavljanju roditeljstva. Pošto ja nemam načina da utičem na ponašanje bilo koga sem vašeg, mogu predložiti da se sestri obratite kao bespomoćnom detetu i kažete joj da pošto ne može bolje, nastavi da se ponaša kao vršnjakinja svog deteta a da ćete vi da se raspitate šta treba u takvim situacijama činiti. Time se (na paradoksalan način) menja pozicija upravljanja ponašanjem, jer osobi kada se kaže da namerno čini (odigrava) svoje neprimereno ponašanje ona istovremeno svesno počinje da upravlja njime, pa se najčešće dešava da to prestane da čini jer onda to više nije "nesvesno" već itekako svesno ponašanje. Srdačno