Moj stariji sin je ove godine jos gori.Napravio je toliko izostanaka da  se nalazi pred iskljuce-  njem iz skole.Ocene -skoro sve jedinice.Sada je  odlucio da se ispise i da nastavi vanredno.Inace  moram da dodam da imamo problem sa ocem koji je  leceni alkoholicar koji ponovo pije,svadja se sa  sinom i samnom ,nekoliko puta ga je cak i tukao,  a nedavno ga je izbacio iz kuce.Suprug mi zamera  sto ga ne podrzavam u njegovim "vaspitnim meto-  dama".Sin je prespavao kod moje majke i sutradan se vratio kuci i od  tada njih dvojica ne komuni-ciraju.

    Odgovoreno: 28. 12. 2007.
    • Poštovana "očajna mama u totalnom haosu". Stvar je hitna. Atmosfera u  porodici gde otac pije i bije, a majka je u depresiji nije atmosfera gde  bi se treći član porodice osećao sigurnim, zaštićenim, prihvaćenim i  podržanim. Naprotiv, mnogi bi odatle potražili izlaz. Kako deca ne mogu da  biraju gde će se roditi i ko će im biti roditelji, prinuđena su i da uče  kako da se ponašaju od onih koje svakodnevno posmatraju. Često jedan  roditelj biva razočaran kada dete ispolji njegove ili negativne osibine  drugog roditelja. Na žalost, mnogo česšće se dešava da dete i iskombinuje  najupadljivija ponašanja oba roditelja. Neko bi čak mogao da spekuliše da  je njegovo ponašanje izraz uvažavanja roditelja, jer se ne ponaša mnogo  različitije od njih. Čak deca umeju da prenaglase ponašanje roditelja u  svom ponašanju. Stoga je za njih zbunjujuće što se roditelji zbog toga  ljute. Stoga, ukoliko želite da se ponašanje deteta promeni, potrebno je  da se promene ponašanja onih na koje se dete ugleda. Ukoliko je suprug  lečen od alkoholizma, a bolest se ponovo pojavila, to je prioritet.  Bolestan član ima prednost nad onim koji to još uvek nisu. Očajanje, haos,  alkoholiyam muža i briga oko školovanja sina koji su Vas uzeli pod svoje  imaju takođe prioritet nad izostancima i vandrednim školovanjem sina.  Veoma sam radoznao da saznam kako će vaš sin reagovati kada iz kuće  nestanu alkoholizam, nasilje, očajanje i haos i kako će to uticati na  njegove odluke i ponašanje prema obaveyama u kući i školi. Srdačan pozdrav