Poštovani,
    moj sin koji ima dve i po godine počeo je da zamuckuje od septembra 2008. Prvo je to bilo par dana pa prestane ali sad već deset dana zamuckuje bez pauza. S obzirom da sam i sama zamnuckivala kao mala (išla na terapiju kod logopeda u osnovnoj školi) odvela sam ga u novembru kod logopeda. Logoped je rekao da možemo da ga pratimo mada još nikakva posebna terapija nije potrebna sem kad se setimo par vežbi za disanje. Ja više ne zamuckujem ili bolje rečeno držim odlično pod kontrolom tako da ne verujem da je imitacija u pitanju. Čitala sam da mucanje nije nasledno ali da po pravilu postoji neko u porodici ko je mucao. Živim u inostranstvu i muž mi je stranac tako da dete odrasta u multilingvalnoj sredini. Logoped kaže da dva ili tri jezika deca u malom uzrastu obično savladaju bez problema. Eto ja sam rasla samo sa jednim jezikom pa sam zamuckivala. U svakom slučaju nemoguće je da raste uz samo jedan jezik jer je takva porodična situacija. Mi se prema njemu ponašamo opušteno, ne požurujemo ga dok priča, puštamo ga da kaže šta ima. Zanima me da li Vi preporučujete nešto drugo sem disajnih vežbi i opuštenog stava prema detetu, sa puno ljubavi. Neki logopedi na internetu pričaju o nekim mašinama i kao ako se ne reaguje blagovremeno da će to postati model govora. Pa dobro ako postane ići će kod logopeda na vežbe i otkloniće se problem. Da li sam u pravu ili još nešto trebam da uradim u vezi sa mucanjem sa tako malim detetom (2 i po godine)? Hvala na odgovoru i puno uspeha u daljem radu ovog sajta koji je krajnje interesantan. Pozdrav, Ivana

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana Ivana, mucanje na uzrastu od dve i po godine jeste najčešće prolazna pojava i prethodi skoku u napredovanju govora. Međutim, obzirm da se stanje održava od septembra, predlažem da potražite još jedno mišljenje logopeda (drugog). Deca koja rastu u bilingvalnoj i multilingvalnoj sredini savladaju jezike i gramatički ih odvoje posle četvrte godine (do tada mogu da ih mešaju i to čine), ali učenje jezika nema primarno veze sa motornom funkcijom izgovaranja reči, mada ukoliko je pritisak na govrni aparat veliki onda to može biti primarni problem (što vi negirate). Dakle, najverovatnije prolazni problem, oko koga se treba konsultovati kada se održava. Srdačno

Komentari na pitanje: #21440

    • Poštovane gospođe i poštovani doktore, mogu reći kolega jer i ja sam psiholog ali školski psiholog. I sama sam sa svojim sinom kad je bio te uzrasti od 2, 5 do 3 godine imala taj problem, sad je mom sinu 3, 8 godina. Naime, on je tek sa 2 godine počeo da priča sa punim rečenicama, do tada je govorio tek po neku riječ, ali sve je razumio. Nakon toga, sa 2, 5 godine je počeo da muca, čak i na najčešće korištene riječi kao mama. Naravno, smatrala sam da sa njim moram više da radim, da više i sporije razgovaram. Kako je inteligentno dijete, u trenucima kad je mucao ja sam mu govorila da ga ništa ne razumijem, i tražila sam da mi ponovi to što je rekao više puta sve dok ne izgovori bez mucanja. U tom uzrastu to može biti i traženje pažnje od strane djeteta, pošto radim i sin nije puno dnevnog vremena provodio sa mnom, ali svo vrijeme poslije posla sam provodila sa njim čitajući pričice za djecu, pričala sam sporije, tražila od njega da po sličicama i on priča pričicu da bi što više razgovarao i koristio što više riječi. I hvala bogu, mucanje koje je trajalo 2 do 3 mjeseca je prestalo. Nadam se da će vam moje iskustvo pomoći. Pozdrav.

    • Moj sin takodje ima dve i po godine i od pre nedelju dana je poceo da zamuckuje. Situacija je potpuno ista kao i u prethodnom slucaju - i ja imam muza stranca i zivim u inostranstvu tako da dete raste u multilingvalnoj sredini, u kuci se govore tri jezika, s tim sto muz i ja koristimo maternji jezik kada se obracamo deci. Zamolila bih gospodju ivanu da mi kaze kako se dalje odvijala situacija sa zamuckivanjem kod njenog sina, a postovanog doktora da li je moguce da je zamuckivanje bila reakcija na stres posle budjenja iz generalne anestezije kojoj je moj sin bio podvrgnut pre tacno sedam dana, usled operacije adenoida, posto se probudio u nepoznatoj sobi okruzen nepoznatim ljudima. Do zamuckivanja je doslo dan ili dva posle operacije. Ili je ipak u pitanju to sto je moj sin dosao u govornu fazu kada bi zeleo mnogo vise da kaze nego sto mu to recnik dozvoljava. Unapred zahvalna. Ivana p.