Poštovani doktore Stankoviću, Obraćam Vam se sa molbom za stručnu pomoć.  Imam sina starog dve godine i 8 meseci. Interesuje me, s obzirom da sam u  fazi razvoda braka, a suprug ga viđa jednom ili dva puta nedeljno tokom  celog dana od izjutra do uveče, i funkcionišemo sasvim dobro što se tiče  komunikacije zbog i oko deteta. Suprug je zainteresovan da dete po nekad  respava kod njega , ali ja mislim da još uvek nije vreme za to, da je još  mali i nije se razdvajao od mene. I kada mi je bio problem zbog čuvanja,  nikada ga nisam ostavila bez mene ni kod roditelja. Moje mišljenje kao  majke  je da bi to tek mogli ostvariti za godinu dana, obzirom da imam ćerku  stariju koja ima 14 godina, pa prema iskustvu i majčinskom osećaju. Ne  želim  da budem posesivna majka zato Vas molim za savet kako bi dete  psiho-fizički  zdravo raslo bez obzira na na našu situaciju. Unapred se zahvaljujem! S  poštovanjem,

    Odgovoreno: 23. 12. 2007.
    • zlatno pravilo harmoničnog razvoja deteta je da onu  veštinu (u smislu osamostaljivanja motornog, emocionalnog, intelektualnog)  kojom dete ovlada treba podsticati da dalje usavrši. Sve ostalo je  zaustavljanje ili sputavanja koje će dete vratiti na prethodnu razvojnu  fazu. Drugim rečima, treba pomagati detetu da se osamostaljuje shodno  njegovim sposobnostima, snagama, a ne praćenjem sopstvenog (roditeljskog)  kalendara izbaždarenog knigama ili prethodnim detetom. Sa druge strane,  treba voditi računa i da dete na tako malom uzrastu ima veoma ranjivu  ličnost jer je zavisno umnogome od spoljašnje podrške i nege i da je osim  ljubavi detetu potrebna sigurnost, jednostavnost, predvidivost i  doslednost. Ti  faktori treba da podstaknu roditelje (oba) da pažljivo planiraju svoje  postupke prema detetu i da u detetovom životu nema dramatičnih obrta i  nejasnoća. Dakle, red u vidjanju i redosledu dogadjanja (predvidljivost)  je  potreban i odraslima, a da ne govorim o deci, koja verbalno ne mogu  izkazati  nezadovoljstvo.