Poštovani,
    imam djevojčicu od osam godina i njen problem je što ima tikove koji su u početku bili manji u vidu žmirkanja, a kasnije se uz to razvilo i zvučni tik kao hm. Sada se još više pogoršalo, jer pored navedenih tikova sad se pojavljuje kolutanje očiju, zijevanje i pravljenje grimasa. Njen EEG u spavanju je loš i ostao je nejasan zato što ona ima nalaz klasičnog epileptičara, a ona nema nikakvih napada. Doktori su sumnjali da je nešto na mozgu ali snimak je bio uredan. Ovi tikovi su se pojavili u zadnjih godinu dana, pa mi treba savjet gdje, kako i kome da se javim za pomoć, a ujedno koja bi mogla biti dijagnoza i da li su to samo prolazni tikovi?
    Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 07. 02. 2009.
    • Poštovana, opisana klinička slika zahteva detaljnije sagledavanje, možda i u bolničkim uslovima, gde bi se učinila dodatna EEG ispitivanja (nakon deprivacije spavanja, eventualno holter EEG), kao i magnetna rezonanca, ali i objektivno sagledalo ponašanje devojčice, kao i efekti eventualnog uvođenja terapije. Odeljenja osoposobljena za takvu dijagnostiku se nalaze u Beogradu (Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu, Institut za mentalno zdravlje), u Nišu (Klinika za zaštitu mentalnog zdravlja) i N.Sadu. Srdačno