Poštovani,
    kao prvo da Vam se zahvalim za prethodni odgovor. Sada imam pitanje u vezi starijeg deteta, koji ima devet godina. Često je nervozan, preke je naravi. U zadnje vreme čak se suprostavlja ne samo meni već i mojoj majci. Znoji se iz čista mira i često gubi koncentraciju i za vreme nastave. Interesuje me da li ovakvo njegovo ponašanje koje (nažalost) postaje nepodnošljivo ima razloga što smo suprug i ja razvedeni četiri godine? Brinem se i zato što je izrazio želju da se vrati kod oca.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 04. 02. 2009.
    • Poštovana, naravno da može imati veze, ali ne zbog "traume" od razvoda roditelja, već od mogućeg neuspostavljanja jasnih granica u ponašanju, novih pravila usklađenih sa aktuelnom situacijom i njegovim razvojem. Za svaki slučaj, konsultujte se i sa dečijim psihijatrom oko razlikovanja uticaja sredine i događaja i problema razvoja koji mogu biti vezani za dete (ADHD, poremećaj u vidu prkosa i protivljenja, juvenilni bipolarni poremćaj). Srdačno