Sve pohvale za sajt. Mjesecima redovno čitam sve novosti i stvarno ste fenomenalni. Pošto se nalazim na, nazovimo to, prekretnicom u životu, završetak fakulteta, udaja, planiranje porodice, veoma me zainteresovao tekst objavljen 19.01.2009.god., autora prof. dr Jove Toševskog,  pod nazivom "Zena kao zalogaj". Pročitala sam ga par puta ali ne mogu do kraja da shvatim suštinu, samu srž, pa ako bi mi mogao prokomentarisati napisano bila bih veoma zahvalna (ili neko od psihologa). Ženina stalna transformacija muškarcu, za ili protiv? Da li žena svojom transformacijom postaje nezanimljiva, tzv ižvakani zalogaj? Činjenica je da malo koji muškarac želi promijeniti svoje stavove jer misle da time gube svoju muškost što po meni nije ni malo tačno. Čak šta više, dobili bi na veličini! Ja sam žena koja se puno transformiše u vezi nabolje, pa sam se uvjek pitala je li to u redu?
    Unaprijed zahvalna.

    Odgovoreno: 27. 01. 2009.
    • Za uređenje sajta u potpunosti se slažem sa vama i pridružujem pohvalama. O tekstu prof. J.Toševskog nemam određen stav, jer lično ne volim metaforični jezik u kome se ljudsko ponašanje generalizuje isključivo po polu, i opet metaforično predstavlja kroz životinjeske epitete (tipa žena kučka, muškarac ovca ili džukela i sl. što mislim da je u redu ni rema životinjama) ili svođenje ponašanja na još jednostavnije oblike tipa hrane ili jednoćelijskog organizma. Takvi tekstovi mogu da objasne nešto, neki segment ponašanja neki obrazac nečijeg (ali ne svačijeg) ponašanja i sl, ali nedostatak im je generalizacija na sveobuhvatnost i nepostojanje dokaza jer iskustva mogu biti različita. Tekstovi prof. Toševskog su pre svega originalni i inspirativni za razmišljanje i dalje produbljivanje. Predlažem da ne tražite tumačenja iz druge ruke već da da preko redakcije "stetoskopa" zatražite njegovu kontakt email adresu i da mu se direktno obratite pitanjima. Srdačno