Poštovani,
    imala bih još nešto da Vas pitam. Juče smo obavili pregled u zavodu psihofizioloske poremećaje i govornu patologiju u ul.Kralja Milutina. Dete je pregledao psiholog G-dja Medic i logoped čije ime nisam zapamtila. U ponedeljak idu kod pedijatra a danas su uradili EEG i izvadili krv za odredjivanje nivoa Eftila u krvi. U zavodu nisu dobili čak ni preliminarnu dijagnozu, a  rečeno je roditeljima mog sestrića da će se uraditi kompletna opservacija i da će se napraviti program za njega (po svemu onome što su oni ispričali i što su oni mogli da vide na prvom pregledu) Logoped im je rekao da je on na nivou deteta od 11 meseci (a on ima 21 mesec) i da je sve moguće i nemoguće i da do treće godine oni ne mogu ni da uspostave dijagnozu i da je do tada nazivaju radnom dijagnozom ili tako već nekako, da i Eftil koji on pije može da izazove usporenost, ili da neki napad koji je on imao i medjuvremenu koji oni nisu morali da primeti može izazvati zaboravljanje usvojenih i naučenih oblika ponašanja i da sve mora ispočetka i da su imali dete kome su se i preko Eftila dogadjali napadi i svaki put zaboravljanje i rad sa njim od početka i da s obzirom da je on bio u bolnici i da je od tog trenutka počeo da bude nervozan i da gubi naučene oblike ponašanja, da je možda trauma uzrok toga...
    Moje pitanje je da li je moguće da je bilo šta od toga uzrok trenutnog njegovog stanja a ukoliko jeste kakva je prognoza? I uopšte ukoliko se ne dijagnostikuje autizam, već da je uzrok nešto od toga što su spomenuli kao mogućnost u zavodu, da li moguć potpuni oporavak? I da li u ovom slučaju možemo sumnjati na Landau - Keffnerov sindrom, s obzirom da on ima 21 mesec i kakva je njegova prognoza?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 01. 2009.
    • Poštovana, ne znam koja ste mi pitanja prethodno postavili, a nisam siguran da mi pružate informacije iz prve ruke obzirom da se radi o sestriću, ali imajući u vidu skoro neverevatnu zamenu uloga u radu sa detetom. Dijagnoze postavlja lekar, koji uključuje lek (a uključen je Eftil). O uticaju Eftila se konsultuje opet lekar koji ga uključio i koji zna zašto je to učinio i koji prati uticaj na simptome i ponašanje deteta. Kakve veze sa tim ima logoped? On je važno lice u konsultativnom i terapijskom tretmanu govora. Kakve veze logoped ima sa procenom celokupnog razvoja deteta, kada to radi psiholog? Možda se procena odnosila na razvoj govora? Autizam, Landau-Klefner su koliko naslućujem nove pretpostavke, a ne dijagnoze zbog kojih je uveden Eftil! Dakle, zbrka iz koje se rađaju dileme, a ne rešenja. Da li je Landau-Klefer, to će reći dečiji neurolog na osnovu anamneze, pregleda, EEG u budnom stanju i spavanju i kliničke slike. Psiholog, logoped i pedijatar to ne mogu (izuzev pedijatara sa subspecijalizacijom iz d.neurologije). Prognoza se može značajno poboljšati ukoliko smanjite paniku, a uvedete red u dobijanju (i davanju) informacija i pristupa detetu od strane profesionalaca. Srdačno