Imam 17 godina, osim hroničnih glavobolja koje imam svakodnevno zadnjih godinu i po dana, pre nekoliko dana pojavilo se gušenje u predelu štitne žlezde. Počinje bez ikakve najave, manifestuje se tako što ne mogu da udahnem vazduh, imam osećaj kao da imam knedlu u grlu, tog momenta me uhvati panika da ću da se ugušim i ne znam šta da radim. Nalaz štitne žlezde je uredan i interni nalaz. Doktor mi je rekao da je to psihičke prirode, ali ja ne znam kako sebi da pomognem.
    Molim Vas, pomozite mi savetom šta da radim u tom momentu.

    Odgovoreno: 23. 01. 2009.
    • Poštovana V, imam dva predloga. Prvi je da potražiš nekog bihejvioralno kognitivnog psihoterapeuta (koji zna kako se takvi strahovi leče), ali je uslov da u tvojoj okolini ne postoje poblemi koji te "dave i guše". Ukoliko ipak postoje, onda nikako ne idi kod terapeuta sama, već povedi i "gušitelje" sa sobom, ali kod porodičnog psihoterapeuta. Do tada, kada god te uhvati strah da ćeš se ugušiti, ti obrati pažnju na disanje i pokušaj da ga umiriš "stomačnim" disanjem pri čemu je izdah dva puta duži od udaha. PozZz