Čitala sam u knjigama da postoje dvije vrste snova kod novorodjenčadi i male dece - duboki i paradoksalni san. Moje pitanje je da li bebu, koja se nalazi u stanju paradoksalnog sna treba "puštati" da plače ili takav san ne treba prekidati? Imam sina od 4 meseca i on se noću komeša, stenje, kenjka, ali ne otvara oči i dovoljno je da mu samo vratim u usta ispalu cuclu ili dam da popije malo vode i on se umiri! Da li da nastavim to da radim, dok jedne divne večeri ne prespava celu noc, ili da krenem sa nekim agresivnijim metodama?
    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 23. 01. 2009.
    • Poštovana, ne samo kod novorođenčadi i male dece, već i kod svih odraslih i svih sisara postoji smenjivanje NREM (od plitkog do dubokog spavanja) i REM spavanja (ili paradoksalnog spavanja, kada se javlja 95 snova; onih 5% se javlja tokom IV faze NREM spavanja). Termin "paradoksalno spavanje" se određenu moždanu aktivnost, koja se (paradoksalno) javlja u trenutku kada je mozak u najneaktivnijem stanju. Sa njenom pojavom započinje REM faza i mozak (opet paradoksalno) ima aktivnost kao da je osoba budna, ali je tada (opet paradoksalno) najteže probuditi. Mnogo "paradoksalnog" je uslovilo do toga da se takvo spavanje tako i nazove, mada je taj naziv manje u upotrebi i više se koristi da bi se oni koji o tome malo znaju fascinirali. Kod novorođenčadi REM (paradoksalno) spavanje zauzima polovinu noćnog spavanja (kod nedonesene dece čak i 80%), što ukazuje na biološku važnost takvog spavanja. Dete može plakati i u jednoj i u drugoj fazi spavanja i zato ne treba mešati literaturu i praksu u slučaju mačinske brige o detetu. Dakle, svo ovo prethodno pisanje je važno isključivo da bi ste zaboravili sve ono što ste pročitali odatle odakle ste pročitali, uključujući i ovo što sam ja napisao i skoncentrisali se na brigu o detetu koja se uglavnom ne menja od kada postoje i roditelji i deca. Ne znam na kakve agresivne metode ste pomišljali, ali vam savetujem da ne pokušajte NIŠTA AGRESIVNO! Tamo gde je priroda uredila stvari, mi ne bi trebali da se uplićemo nikakvom agresijom. Spavanje je biološki uređeno. Naprotiv, mislim da vi trebate što manje da reagujete tokom noći da bi i dete naučilo da tada i ono ne reaguje. Ako je gladno, žedno, mokrno i rashlađeno, ono će svakako reagovati onako kako najbolje zna, žestokim plačem od 80 decibela. Sve što čini vaš sin, čine i ostala deca. Srdačno