Dete mi je počupalo pramen kose pre oko dva meseca. Bila je na kožnom odeljenju KCS, konstatovali su obs trichotilomania, da li to znači da moje dete ima psihičkih problema? Ona ima 5 godina i ide u vrtić.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 21. 01. 2009.
    • Iz prve sam razumeo da je dete vama počupalo pramen kose, a onda sam shvatio da i posle pet godina vi govoreći osvom detetu govorite kao da se va,a dešava ono što ona čini. Psihjološki to može ukazivati na tzv. fuziju, odnosno veoma intezivnu slepljenost majke i deteta, što nekada kod dece izaziva veliku napetost i potrebu za više individualnosti , a manje prezaštićivanja. Naravno, ne znam da li je vaš odnos takav jer niste o tome pisali. Izdvojen akt čupanja kose nije trihotilomanija i ako se sagledaju okolnosti kada se to dogodilo obično se uoči da je to bila reakcija protivljenja i besa na neku situaciju, a da je postupila po modelu koji je pre toga naučila. Kontinuirano čupkanje kose jeste suspektno na trihotilomaniju i tada trena konsultovati stručnjake koji bi radilči i sa deteto , ali i sa porodicom. Srdačno