Poštovana,
    imam sina koji je napunio 11 meseci, i evo 11 meseci svake noći skoro celu noć ne spava, ima nemiran san, plače, hoće da se igra u pola noći, nikako da spava, bili smo kod mnogih lekara, sve ok, malo je anemičan, i pre su mu malo bolele uši, a sada je ok, uši mu ne bole, ali eto opet zadnjih tri meseca mnogo plače noću.. Ako na početku spava oko pola sata posle do ujutra dok se ne umori neće da spava, veoma je živahan, lekar je davao neke sitne tablete za spavanje ali ni to ne pomaže probali smo oko pet dana, ništa...
    Šta može da bude, molim Vas pomagajte..
    hvala unapred

    Odgovoreno: 21. 01. 2009.
    • Poštovana, pošto ne navodite nikakave druge smetnje u razvoju deteta, već samo inverzno ponašanje u toku noći, svakako da treba razmišljati samo u poremećaja spavanja. Međutim, dva podatka koja ste napisali, a koja su za mene značajna su: bolovi u ušima (potrebno mi je da znam da li je to bila infekcija srednjeg uva i da li je tretirana antibioticima) i podatak da dete želi da se igra u sred noći. Ta dva podatka ukazuju (meni) da obavezno treba uraditi pregled 3 uzastopne stolice na gljivice i patogene mikroorganizme. Antibiotici stimulišu rast gljivica, a koje sa svoje strane ako nisu pod kontrolom mogu štetiti i uticati na ponašanje deteta koje ste opisali. Dakle prvo to. Pregled deteta od strane dečjeg neurologa bi omogućio, ne baš preciznu, ali orijentacioni utisak o psihomotornom razvoju, što, ukoliko ste u Nišu, preporučujem da učini docentkinja Lidija Dimitrijević sa klinike za fizijatriju (nije dečji neurolog već fizijatar), a ko niste onda bi to mogao da učini d.neurolog u vašem regionu. Od koristi bi bilo uradite i EEG tokom spavanja. Ukoliko nalaz na gljivice u stolici bude pozitivan predlažem da se javite ponovo. Do tada, potrebno je pokušati i sa bihejvioralnim metodama, o kojima možete čitati na ovom sajtu u tekstu "noćni podoji, neispavana majka..." ili tako nešto slično, koji možete potražiti u meniju "zdravlje dece". Svakako da detetu ne treba izlaziti u susret oko noćne igre i treba biti uporan u vraćanju na spavanje ma koliko pita to trebalo učiniti. Srdačno