Postovani doktore molila vas bih za savjet moj sin ima jedanaest godina   ide u peti razred.Po onome sto sam na ovom sajtu citala za hiper aktivnu   djecu on u mnogo cemu lici na takvo dijete.Ima relativno slab skoro jako   slab uspjeh u skoli (a izuzetno je inteligentan)nije otvoreno nasilnicki   raspolozen ali u momentu reaguje skoro histericno na neke bezazlene stvari   nema drugova nema interesovanja za nista a i ako projavi interes za nesto   gubi ga brze nego sto ga je dobio,nista ne zavrsava do kraja i jako je   konfuzan.U snu hoda i govori i nedavno je izvrsio nuzdu nocu.A svemu tome   treba dodati i nistagmus na lijevom oku,strebizam i miopiju .Mi smo u   stvari   za svo njegovo ponasanje krivili oko medjutim bojim se da nije tako.Mi   zivimo u malom gradu i nemamo neku odgovarajucu ustanovu gdje bi smo se   mogli obratiti zato vas molim za savjet kako bih probala da sa njim nesto   uradim sama.Pri tom mislim na postavljanje nekih normi u kuci skoli uopste   u   okolini jar ga vise ne mogu gle!   dati kako se vuce iz sobe u sobu bezvoljan i apatican i totalno   nezainteresovan za okolinu.Bar takav utisak ostavlja.Ja i suprug smo   probali   sve sto znamo bodrili ga ohrabrivali grdili ama bas nikave promjene nije   bilo.Unaprijed zahvaljujem na savjetu

    Odgovoreno: 11. 12. 2007.
    • Kako ste mi napisali, izgleda da ponašanje vašeg sina deluje na vas tako da  vi probate sve i svašta a neistrajete, niti imate uspeha ("jako slab uspeh,  a izuzetno inteligentan (inteligentni)". Pitam se ko je usvojio čije  ponašanje? Do sada ste za sve krivili oko (njegovo), i verujem da ste se u  skaldu sa tim uverenjem i ponašali (pretpostavljam sa premnogo razumevanja,  a malo granica), a sada se bojim da ćete možda preći na mesto u kome nije  dostupna dečja psihijatrijska služba i psihološko savetovanje i nastaviti  sa razumevanjem, ovogo puta sebe, jer nemate mogućnosti da pomognete.  Međutim, primećujem da ste upotrebili stručne oftalmološke termine što mi  daje nadu da vam je medicinska i psihološka pomoć ipak dostupna, možda u  okolini. Zbog multiplih problema sa kojim se suočava vaš sin (i danju i  noću), ali i članovi porodice (koji ne mogu da ga gledaju kako se vuče po  kući i zbog toga traže pomoć i za njega, a verujem i sebe), predlažem da se  prvo posavetujete sa školskim psihologom, a zatim i decjim psihijatrom koji  će proceniti može li neko istovremno biti hiperaktivan i bezvoljan, apatičan  i toitalno nezainteresovan za okolinu i da li je to ADHD ili neki drugi  razvojni poremećaj ili je potreban neki drugi vid pristupa koji zahteva  drugačije ponašanje drugih članova porodice, ali ovog puta bez odustajanja,  konfuzije. Srdačan pozdrav