Poštovani,
    imam dete od dve god i dva meseca. Ide u vrtić i tamo je miljenik svima i izuzetno dobar. Moj probem je što kada je sam samnom kontrira mi i šta god da kazem neće da posluša nego besni i baca sve po kući. To radi samo meni. Pokušala sam da ignorišem to ponašanje, da ga kažnjavam, grdim, lepo da mu objasnim. Ne vredi. U vrtiću i kod drugih osoba to ne radi.
    Kako to da shvatim i kakve mere da preduzmem?
    Hvala Vam

    Odgovoreno: 15. 01. 2009.
    • Poštovana, ako ne znate kako da uspostavite realciju sa dvogodišnjim detetom koja će podrazumevati pružanje doživljaja sigurnosti, privrženosti ali i postavljanja granica u ponašanju deteta, morate pogledati šta rade oni koji su uspešni u toj relaciji sa vašim detetom. I primeniti njihovu taktiku. Dete od 26 meseci nema u svom opisu pedantnost i poslušnost kao karakteristiku. To nemaju ni starija deca. Pogotovo ako im izdavanje naredbi, zadataka remeti igru. Pokušahte da posmatrate kako se ponašaju vaspitačice čiji je on miljeni, dopustite detetu da na određenom prostoru može da razbacuje igračke ali i da uočite kada je pravi trenutak da se zajedno igrate a kada je vreme da zajedno pokupite igračke. Kažnjavanje, ignorisanje i grdnja može samo da pogoršaju vašu relaciju sa detetom, pogotovo ako ne znate kada i kako to primeniti. Grdnja mora biti kratka i razumljiva, tipa "to ne...to deca ne rade..treba ovako", ignorisanje ne sme biti duže od 2,5 minuta i tada nema nikakvog kontakta sa detetom, a izvršenje vaše instrukcije treba da prati velika pohvala. Srdačno