Devojcica,Masa 9,5god.treci razred.Odlican uspeh u skoli.Omiljena od   strane vaspitaca,ucitelja,uopste starijih.Prosle skolske godine na testu o   drugarstvu   nalazi se medju omiljenim drugarima.Savesana,odgovorna,vredna,zrela.U   odeljenju postoji devojcica "vodja",u daljem tekstu Milica, Problem   pocinje   verovatno jos u prvom razredu. U drugom se komplikuje.Pokusavamo da na   problem gledamo kao na prolaznu fazu ali ne ignorisemo ga,razgovaramo o   tome   i cinilo nam se da je Masa uspela da prevazidje problem.Problem nastaje   neslaganjem,tj.potrebom Milice da dominira.Istina da su nacini kojima se   devojcica po nekad sluzi izvan ocekivanja za dete tog uzrasta, ali mi kao   roditelji ne zelimo da problem baziramo na Milici, jer ce u zivotu uvek   biti   neka Milica.Ove godine problem postaje jos veci tako sto Masina najbolja   drugarica sa kojom   je jako bliska jos iz vrtica,prilazi Milici i intezivno sa njom provodi   vreme.Masa pocinje da se povlaci,da ne izlazi na odmore,ili igra fudbal sa   decacima,mada je to po nekad i ranije radila, mislim na druzenje sa   decacima.Ima osecaj da je odbacena.Na pitanje da li postoji jos neka   drugarica sa kojom bi mogla da se druzi,ona odgovara da nema jer sve   "lete"   oko Milice.Mozda sve ovo ne bi bilo toliko znacajno da ona ne pati.Cesto   je   neraspolozena,placljiva,nervozna i sve vise neprijateljski raspolozena   prema   mladjem bratu.I ako razlozi za neslaganje sa bratom postoje,sve cesce je   njeno reagovanje neprimereno situacijama sto dodatno komplikuje   stvar.Pokusao sam da budem objektivan u opisivanju problema kako bih mogao   da dobijem najbolji savet.Ako je potrebno da imate jos neku informaciju   rado cu Vam odgovoriti na pitanje.Do tad srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 04. 12. 2007.
    • Najkorisnija dodatna informacija bi mi bila šta želite da ja učinim za vas?  Zar to nije čudno da devojčica "...Odlična, omiljena od strane vaspitača,  učitelja, uopšte starijih, na testu o drugarstvu nalazi se medju omiljenim  drugarima, savesna, odgovorna, vredna, zrela..." bude predmet konsultacije  oca sa dečjim psihijatrom? Na koju vrstu komentara ja treba da se oslonim,  da je devojčica omiljena ili odbačena, zrela ili plačljiva i neprijateljski  raspoložena?  Koliko je zaista Milica postala Mašin problem, a koliko vaš? Jedno je  sigurno, a to je da vi ne ignorišete problem. Ukoliko ne uspevate da joj  pomognete, rizikujete da svojom umešanošću upravo pomažete da problem odnosa  Maše i Milice postane kućni problem, jer se prenosi i na odnos Maše i brata.  Često deca nađu način da sarađuju i sama reše konflikte, ali je isto tako  često da roditelji reaguju na takav način da deca ne mogu da izađu na kraj  sa roditeljskim rešenjima za njihove probleme nego sa samim problemom. Možda  je došao trenutak da počnete da ignorišete Mašin odnos sa Milicom i  posmatrate kako se to odražava na odnos sa bratom i vama.