Molim vas da nam pomognete u sledecem: treba da upoznamo sedmogodisnjeg   decaka koga bi trebalo da usvojimo a do sada nismo mogli dobiti previse   informacija o njemu, osim sledeceg: sa dveipo godine oduzet je od majke   koja   ga je zapostavljala i kojoj je on trece od osmoro dece sa pet ili sest   partnera, i svu decu je bezuslovno predala na usvajanje. Otac je nepoznat.   Decak je proveo 6 meseci u Zvecanskoj pa je potom smesten u seosku   hraniteljsku porodicu u selu u kome postoji centar za porodicni smestaj i   mnoga domacinstva se time bave, i tamo je kao jedino smesteno dete pored   dvoje njihove dece evo cetiri godine. Kazu da treba da mu se usade   higijenske navike, da ima enurezu, da je `lepljiv`(?), da je vrlo ziv i   brz   i aktivan, da je dominantan (?), da je `zapustene` inteligencije i da   sjajno   boksuje i igra fudbal. Da je pripreman do nedavno da ce njegova majka doci   po njega, pa mu je sada receno da to vise ne vazi, nego ce doci neki cika   i   teta...koji ce mu biti mama i tata. D!   a se on jaako leepo adaptirao na tu hraniteljsku porodicu i da ih zove   majka, tata, brat, sestra i da mu se ne ide odande, da ima tamo puno   zivotinja, puno druge dece, sirinu... Kod nas je to potpuno drugacije,   dece   druge nema na puskomet, zivotinja nema, mi zivimo u vikend zoni 35km od   grada, skola je na 4km bez trotoara, sigurno ce mu biti i dosadno. Imace   potpunu promenu miljea, on obozava Grand Paradu a mi inace gledamo TV samo   probrano,...shvatate sta hocu da kazem. Brinu me mnoge cinjenice,   izostavljam sada sve ono sto me raduje i cemu se lepom nadam, i pitam vas:   na sta treba da obratimo paznju i na koji nacin. Imali smo medju   prijateljima jednu neuspelu adaptaciju, i osvedocili se koliko je slaba i   nikakva sistemska podrska za usvojitelje i usvojenike. Unapred hvala

    Odgovoreno: 04. 12. 2007.
    • Čitajući vaše pitanje čudio sam se sopstvenoj smelosti da pokušavam da  odgovorim na pitanje o ponašanju dečaka koga ne samo da ja nikada nisam  video, nego nisu ni oni koji mi postavljaju pitanje u vezi tog dečaka. Kao i  vi, i ja se pitam šta bih trebao da imam na umu pre nego vam odgovorim? Dete  koje ste opisali okusilo je sve forme zastite koju omogućava socijalni  sistem. Od institucije, preko hraniteljstva, pa sve do usvojenja koje  najbliže odgovara uobičajenoj porodičnoj organizaciji. Prva dva oblika  zaštite nose svoje rizike za razvoj psihopatoloških i sociopatoloških  ispoljavanja. Najveći rizik nosi boravak u institucijama, najmanji u  usvojiteljskoj porodici. Prednost života u hraniteljskoj porodici u kakvoj  živi "vaš" dečak u odnosu na život u institucijma je što ima stalne figure  roditelja, manje je dece što omogućava bolju kontrolu ponašanja, manja je  razlika u godinama među decom, bolja polna balansiranost (muška-ženska  deca), individualna a ne grupna nega, bolja fizička nega, manja izolovanost  od spoljašnjeg sveta, bolje i stalnije vršnjačke relacije. Pormena sredine  boravka i startelja, svakako lakše emocionalno podnosi sedmogodišnjak nego  četrnaestogodišnjak.Ono što će dečak dobiti usvojenjem mnogo veća  fokusiranost na njegove individualne fiziološke, emocionalne, umne potrebe  kao i na bolju kontrolu ponašanja. Ne treba da se obeshrabrite promenom koju  ćete doneti dečaku, jer mu predstoji mnogo učenja novih ponašanja i  pobeđivanja zapuštenosti, kako u kući tako i u školi, a kako ćemu promena  prijati zavisiće i od vas. Deca idu na usvajanje da bi im usvojitelji  pružili zaštitu, negu i pomogli im da se osamostale, a ne da ih zabavljaju i  zapuštaju inteligenciju i higijenske navike. Predlažem da od samog starta  napravite mrežu pomoći tako što ćete potražiti dečjeg psihijatra u najblžem  mestu sa kojim ćete se konsultovati oko ravojnih smetnji koje dečak već  pokazuje (noćno mokrenje, vrlo brz i aktivan itd.). Psihijatra ćete povezati  sa nadležnim iz Centra za socijalni rad, kao i sa stručnim timom škole  (učitelj, psiholog, pedagog), čime ćete mrežom pomagača u znatnoj meri Vi  pomoći dečaku da se adaptira na novi, ali uobičajeni način života  sedmogodišnjaka koji žive u porodici sa jednim detetom. Strpljivo i hrabro.  Srećno