Poštovani,
    zanima me šta su to tikovi, kako nastaju i zbog čega, kako ih prepoznati kod dece uzrasta do tri godine i da li vremenom nestaju?

    Odgovoreno: 10. 01. 2009.
    • Teško je u dve rečenice dati opis tik poremećaja. Radi se o poremećaju kontrole motorne aktivnosti, koja se ispoljava iznenadnim, kratkotrajnim, prolaznim, ali ponavljajućim i neritmičnim pokretima ili glasovima, koji ne remete funkciju mišića koje su zahvatili i koji nestaju tokom spavanja, uz normalan nalaz na EEGu. Deca obično mogu da ukažu i na postojanje nailazeće potrebe da učine određenu radnju, ali i na sposobnost da odlože njeno izvođenje. Na uzrastu od 3 godine najčešće predstavljaju prolaznu pojavu, koja se smenjuje sa hiperaktivnošću. Bitno je učiti pojavu tikova koji prate infenktivna stanja kada treba uraditi i dodatne laboratorijske analize. Srdačno