Bila sam u prilici da vidim novorodjenče od majke narkomana (heroin dipendens) koja je konsumirala heroin u toku bremenosti. Pošto je majka bila u krizi posle porodjaja, kriza se manifestovala i kod novorodjenčeta.
    U literaturi se teže nalazi nešto o ovom problemu, pa bi Vas zamolila da mi nešto opširnije napišete o ovom stanju.
    Unapred zahvalna,
    Vaša koleginica.

    Odgovoreno: 10. 01. 2009.
    • Poštovana koleginice, neonatalni apstinencijalni sindrom je dobro opisan u pedijatrijskim a slabo u psihijatrijskim udžbenicima. U uslovima postojanja apstinencijalnog sindroma dete treba da bude na neonatalnom odeljenju ili intenzivnoj nezi. Postpartalno mogu nastati dileme dojenja, jer ukoliko i dalje nastavlja za konzumacijom heroina ili metadona treba imati u vidu da je dete ugroženo. Različiti su stavovi oko metadona, jer ima stručnjaka koji savetuju dojenje i uzimanje metadone, jer se time smanjuju i apstinencijalne tegobe deteta, ali se ovo mora sprovoditi u strogo kontrolisanim uslovima zbog mogućnosti predoziranja novorođenčeta. Sa druge strane, treba obavezno proveriti da li je majka hepatitis B i C i HIV pozitivna, jer opasnost predstavljaju ragade na dojci. Na kraju, ukoliko je majka u apstinenciji, svakako joj treba pomoć psihijatra i mreže saradnika, a ukoliko uzima narkotike i dalje, potrebna je hitno angažovanje familije i nadležnog Centra za socijalni rad. Nadam se da sam bio od pomoći, ali predlažem i dodatnu konsultaciju pedijatra i psihijatra sa odeljenja za bolesti zavisnosti. Srdačno