Moj sin ina 20 meseci. Sve je normalno, samo me plaši zašto ne govori konkretne stvari kao mama, tata, daj, itd. On izgovara reči kao ajde, ete. i neke nerazbirljive reči kao: ko ko, za auto kaže brmmmmm, auuuuu, ka ka, i sve neke kratke reči, a uporno pokušavam da ga ubedim da kaže nešto on neće. Inače ima period kad je izgovarao reči mama i tata i odis, ali to traje kratko nekoliko dana i posle ih ne izgovara ma koliko se trudila. Drugo nešto što me zabrinjava je to što sa dečacima njegovog uzrasta ne zna da se igra, pokazuje silu, prst u oku, ne želi da se izgra sa vršnjacima, a sa dečacima stariji od njega reaguje pozitivno i smeje se, raduje se. Mi smo sami po ceo dan u kući, on ne ide u obdanište, raduje se samo meni i njegovom ocu kad dođe s posla. Ono što me čudi je što on sve razume i mene hvata za ruku kad želi da popije pomarandžu ili da jede jabuku, ali neće da kaže ništa konkretno. Zna da igra sa igrice, želi da gleda televiziju, imitira zvukove s televizije kad ljudi se smeju ili kada pljeskaju. Nema konkretno njegove igračke, igra se sa svim, sad u zadnje vreme češće zna da se zaigra sam, a pred toga stalno traži mene u igri.
    Pitanje je moje da li mislite da moj sin ima neki problem sa komunikacijom, socijalizacijom i da li treba potražiti pomoć stručnog lica ili to nije ništa posebno.
    Hvala Vam unapred!!!

    Odgovoreno: 10. 01. 2009.
    • Poštovana, deca koja su stalno u okruženju odraslih, teže se snalaze u okruženju svojih vršnjaka bez određenog perioda adaptacije. Ono što mogu naslutiti iz vašeg pisma je zabrinutost da li dete ima elemente autizma ili ne pogotovo što navodite periode dobrog funkcionisanja pa pogoršanja nakon toga. Nisam siguaran da je bez pregleda zahvalno davati bilo kakave konstatacije kada se radi o detetu uzrasta od 20 meseci, stoga predlažem da potražite prvo konsultaciju logopeda i da sledeći instrukcije pratite dalji razvoj, prvenstveno govora. Više druženja sa drugom decom, daće i odgovor u kojoj meri napreduje i na tom polju. Srdačno