Ćerka ima 2 godine i 9 mjeseci. Prije oko mjesec dana sam primijetila da je počela da zamuckuje, ali ne uvijek i ne uvijek na iste riječi. Čini mi se da joj je najteže da započne riječ koja počinje na M ili na P, pa se vidno napreže otežući po nekoliko puta "mmmmmmmm". Nekad govori potpuno normalno i tečno, a nekad muca i koristi poštapalice "pa" ili "ma". Inače je pričalica i prije ovoga je baš dobro govorila, čak je i slova R, Č, Ž itd. izgovarala potpuno razgovjetno. U svemu ostalom je potpuno OK, veselo i aktivno dijete, ide u vrtić, vaspitačice je hvale. Jedino što bih eventualno povezala sa pojavom mucanja je da se u isto vrijeme mom bratu rodilo dijete i da je ona tada imala buran ljubomorni ispad kad sam ga ja uzela u naručje.
    Da li je ovo prolazna pojava i koliko može da potraje? Da li da je vodim kod logopeda?
    Hvala na pomoći.

    Odgovoreno: 24. 12. 2008.
    • Na tom uzrastu, pa i nešto kasnije mucanje se često javlja i ukoliko se ne potkrepljuje (a to se najčešće dešava kada se detetu važne osobe obraćaju uglavnom kada je trebaju opomenuti ili izgrditi), najčešće spontano prolazi sazrevanjem govornog aparata koji povremeno ne može da prati (i uskladi se sa skokovitim umnim napredovanjem). Ukoliko je dete po prirodi plašljivo a živi unapetom okruženju, i ako pokazuje znake nespretnosti i nezrelosti fine motorike očekivane za uzrast, korisno je potražiti savet logopeda.
      Srdačno