Poštovani doktore,
    Ne znam da li je ovo problem, ali svakako me uznemirava već duže vreme. Naime moj sin koji ima 2 godine i 2 meseca odbija da spava i kada je najumorniji. Dok je bio mlađi sve je bilo ok sa spavanjem. Prvo sam mislila da zbog dnevnog spavanja ne može uveče da zaspi, ali i kada preko dana ne spava , uveče histerija. Pročitam mu priču, gleda crtani i kada treba samo da zažmuri i opusti se on ustaje iz kreveta i u stanju je da se igra do ponoći! Kada ga grdim i vičem samo se gore ponaša, a kada ga lepo zovem da legne neće! Šta da radimo i koliko sati sna je njemu potrebno? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 23. 12. 2008.
    • Poštovana,
      može postojati više razloga za ovakvo ponašanje deteta, ali na osnovu ovoga što ste mi napisali "Kada ga grdim i vičem samo se gore ponaša, a kada ga lepo zovem da legne neće", izgleda da vreme za spavanje i uspavljivanje vaš sin povezao sa prilikom za igranje (sa mamom). Obzirom da pokazuje umor (a kada je igra sa mamom u pitanju tu umor nikada nije dovoljan), a ostaje do ponoći (što remeti endokrinološke cirkadnevne ritmove), svakako mu treba pomoći da nauči da to nije vreme za igru. Crtani film pre spavanja nije preporučljiv, jer ma kako nama izgledo bezopasno i naivno, za decu su pojedini crtaći veoma uzbudljivi (što razbuđuje i pokreće na akciju). Priča (bajka) treba da bude umirujuća, a ne o prinčevima koji su nemilosrdno posekli vojske i divove da bi osvojili ili došli do svoje princeze, naslućujete iz istih razloga. Potreban je signal da dete razume da ćete prekinuti dalju komunikaciju i da je došlo vreme za mirovanje, a to je obično vreme na satu (uvek isto), ritul higijene pred spavanja, čitanje priče i rečenica: "vreme je za spavanje", nakon koje sledi poljubac i umirivanje. Od tog trenutka prestaje dalje pričanje (grdnja i vika obično ne umiruju nikoga), i ponavljanje (makar to bilo i lepo). Sve što imate reći i ućiniti je "vreme je za spavanje" i vraćanje deteta u položaj za spavanje, onoliko puta koliko je potrebno da nauči novinu u ritualu za spavanje (naravno bez ikakvih drugih komentara i pokazavanja emocija bilo negativnih bilo pozitivnih), Potrebno je i da se tata uključi na isti način, po principu jedno veče vi jedno tata. Sledeći važan korak je samostalno uspavljivanje. Srdačno