Postignuce na tesu inteligencije IQv-61,IQnv-87,IQt-72,fizioloska tupost   sa upadljivo znacajno snizenim verbalnim sposobnostima uopste.exp.   dijalog,intervju,REVISK DELTA 4D,TNR za decu,LB produbljuje.Dete ima   12.godina.Dali ovo ukazuje na neko oboljenje?

    Odgovoreno: 23. 11. 2007.
    • Odogovoricu na pitanje u skladu sa svojim znanjem i mogucnostima, ali cu  vase pitanje i pokusati da prosledim koleginici Bojani Dimitrijevic koja je  kao klinicki psiholog mnogo kompetentnija da vam odgovori i protumaci nalaz  koji je dobijen psiholoskim testiranjem. Za oblast decje psihijatrije su  manje interesantne apsolutni brojevi koji se dobijaju psiholoskim  testiranjem, a mnogo vise postojanje uskladjenost medju njima (harmonicnost)  i vidljivo ponasanje deteta kroz vreme. Dakle, paznju zasluzuje  disharmonicnost (razlika) izmedju brojeva 61 (jezicke sposobnosti) i 87  (manipulativne sposobnosti). Takva testovna disharmonicnost moze ukazivati  da u svakodnevnom zivotu decak mozda ima smetnje u ponasanju, ali ne mora  ukazivati na neko konkretno mentalno oboljenje. U svakom slucaju decak  zasluzuje pregled, a vi konsultaciju sa decjim psihijatrom koji ce uz nalaz  psihologa dobiti kompletnu klinicku sliku, a sto ce omoguciti i da dobijete  konkretnijie odgovore na vasa pitanja.