Mom sinu koji ima 17god. neprestano su hladni i znojavi dlanovi, kao i stopala. Pre tri meseca imao je hiruršku intervenciju na palčevima nogu i rana je teško zarasla zbog pojačanog znojenja. Lekar mi je rekao da pretpostavlja da je psihosomatski problem. U malom mestu živimo i nema dečijeg psihijatra.
    Kome da se obratim?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana, ne moraju svi problemi koji se ne mogu objasniti (ili ih jedan lekar ne može objasniti) vidljivim telesnim uzročnicima automatski proglasiti psihičkim ili genetskim problemom. Pojačano lučenje znoja na rukama i dlanovima u odnosu na druge delove kože je objašnjivo izrazito velikom gustinom znojnih žlezda u tim regijama, a posebno je vidljivo u situacijama pojačanog emocionalnog reagovanja (stresa). Niste mi napisali da je, osim što je imao hirušku intervenciju, mladić izložen individualnoj, porodičnoj ili okolinskoj trpnji, pa pre nego što nekoga proglasimo psihijatrijskim klijentom, savetujem da se obratite stručnjaku za kožne poremećaje (dermatologu), koji će proceniti kakav je pristup potreban i da li je potrebna konsultacija d.psihijatra, kojeg možete potražiti u vašem regionalnom centru, zatim Beogradu, Nišu, N.Sadu. Srdačno