Poštovanje,
    želim da Vas zamolim da me posavjetujete. Imam sina koji će uskoro da napuni 6 godina. Bistar je i dobar dječak, ali još od malena muku mučim sa njegovom "ljutnjom" ili šta je već. U nekim početnim fazama kada ne bi bilo po njegovoj volji, čupao je kosu, pa se udarao u glavu, pa vrištao, pa se tukao da bi se sada ujedao po rukama ili grizao jezik. Ja oduvijek razgovaram sa njim i pokušavam na razne načine da mu objasnim kako to nije u redu i da treba da razgovaramo ako ga nešto muči, ali sada više ne znam šta da kažem i mislim da sam nešto propustila. Pitam se šta će biti poslije i hoćemo li to prevazići, ali i kako. Ne tučem ga, ali ga kažnjavam (igrice, crtači, šetnja, kupanje u pjeni). Puno se mazimo i igramo i razgovaramo o svemu, ali on je jako ljut ako nije po njegovom, često tuče mladjeg brata kada njemu nešto nije po volji bilo šta da je u pitanju. Ali to što se tuku i mogu da riješim, ali što grize obraze, jezik i ruke ne znam kako. Da dodam da je jako aktivan, nema mira ni tren, ali se prilično teško zaigra.
    Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana, ono što ste mi napisali ukazuje da je vaš sin naučio da čupanjem kose,udaranjem u glavu, vrištanjem, ujedanjem, prvo dobija vašu strpljivost, popustljivost i da na kraju pobedi koristeći vaš strah da se ozbiljnije ne povredi. To je naravno pretpostaka, jer mi niste napisali kako se ponaša i drugim okolnostima i okruženju, osim u kući i to prema vama i mlađem bratu. Da li ste nešto propustili i šta možete učiniti drugačije, a pogotovo šta ste dobro učinili, možete potražiti u tekstovima u odeljku Zdravlje dece i Zdravlje mladih na ovom sajtu. Svakako, potrebno je da potražite savet i d.psihijatra i ili psihologa, koji su upoznati sa metodom bihejvioralne modifikacije ponašanja deteta da biste dobili tačna upustva kako postupiti i kako ne postupiti u određenoj situaciji. Srdačno