Poštovani dr,
    najpre želim da se zahvalim na odgovoru koji ste poslali, moram prizati da sam iznenadjena savetom, jer sam očekivala neodredjeni odgovor tipa - obratite se psihologu i slično. Vaš odgovor je vrlo zanimljiv, htela bih da saznam nešto više o metodi Stiva de Sazera, pa bih bila zahvalna da mi pošaljete neki link na tu temu ili naslov knjige. Razmišljala sam o tome kako mogla da pomognem sebi i shvatila da je ključna reč ODMAH (početi sa promenom). Problem je što ja sve planiram i na neki način sam perfekcionista, retko zadovoljna postignutim i strašno teško donosim odluke. U ovoj situaciji ne znam prosto odakle da počnem. Volela bih da više izlazim, a sa druge strane nemam s kim, a moram priznati i da se vrlo teško uklapam u nepoznata društva, uglavnom sam jako ćutljiva i povučena, nenametljiva. Smatram sebe nedovoljno zanimljivom i srdačnom osobom...prosto ne znam da čavrljam o običnim stvarima... To mi je u ovom trenutku najveća brana...
    Hvala još jednom i pozdrav!

    Odgovoreno: 12. 12. 2008.
    • Poštovana Dragana,
      očekivao sam da ćete svojim sledećim javljanjem napisati šta želite da nastavite da se dešava i koji je recept za promenu (a koji ste isprobali, međutim vi ste veoma korisno dopunili vaše prethodno pismo i nagovestili promenu. Na osnovu dva kratka pisma, kognitivisti bi mogli reći da je Vaša životna filosofija da "u životu SVE treba isplanirati i predvideti da se ne bi desile neprijatnosti". Ali kako isplanirati i predvideti o čemu će se čavrljati sa prijateljima i kuda će otići razgovor? Da li je onda životna filosofija ispravna ili zahteva i alternativnu? Možda "dobro je znati isplanirati i predvideti, ali nije moguće SVE, a pogotovo ne događaje u koje su uključeni i drugi ljudi". Ako svoju životnu filosofiju tako prihvatite, možda ćete onda mnogo češće biti zadovoljni postignutim jer su očekivanja od sebe i drugih mnogo skromnija i realnija imajući u vidu da je nemoguće istovremeno biti spontan i sve isplanirati i predvideti. Ipak, iako niste napisali šta želite da se nastavi da vam se dešava, računam da ovo što ste napisali je ono što želite da promenite i da bi nakon "čudesnog" jutra te osobine koje ste naveli trebale da nestanu. ODMAH. Stiv de Šazer bi vam reako da do sledećeg susreta učinite nešto drugačije, a da pratite i zapišete kada i kako ste uspeli da se suprodstavite nepoželjnim navikama. O njemu i njegovoj supruzi Inso Kim Berg možete tražiti po internetu, a ključne reči su (Solution Focused Brief Therapy, Steve de Shazer, Insoo Kim Berg).
      Srdačno