Poštovani dr,
    nadam se da Vam moje pitanje neće delovati glupo i da ćete mi dati Vaše mišljenje. U vreme kada sam išla u srednju školu, stalno sam izlazila i imala milion ljudi oko sebe, onda sam se od svih distancirala, nije mi to više bilo zanimljivo i sada imam jako mali broj prijatelja. Vidjam se sa ljudima na fakultetu i na treningu i to mi prija, ali na svaku pomisao da izadjem u društvu ili na neki javni dogadjaj, meni se stvara presija i najradije bih da ne traže od mene to. Zbog toga dodjem u razne neprijatne situacije, jer moram stalno nešto da objašnjavam. Medjutim, najviše me opterećuje to što ja nisam ranije bila takva i nije mi jasno zašto pri samoj pomisli da negde idem, ja dobijem želju da pobegnem. Samo da napomenem da nisam nikakav tip 'štrebera' ili nešto slično. Nadam se da sam bila precizna koliko je to moguće na ovakav način.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 05. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Vaše pitanje ne može nikako izgledati glupo, neprecizno ili bilo kako, jer ja ne vidim ni jedno pitanje. Stoga, ostaje mi samo da prokomentarišem ono što ste napisali, a odnosi se na sasvim uobičajenu svakodnevicu studenta opisan na "dramatičan" način. Uobičajeno je da zbog promene životnih okolnosti (izlazak iz đačke klupe i grupe od tridesetak vršnjaka, zatim lično emocionalno i umno sazrevanje) dođe i do promene intersovanja u uspostavljanju kontakata sa vršnjacima koji se redukuju na interesovanje prema najčešće jednom emocionalnom partneru i par bliskih i poverljivih prijatelja kako bi neko ko je odgovoran student mogao da završava sve veće i veće obaveze. Ne vidim zašto je potrebno objašnjavati ukoliko Vam to ne prija, jer je Vaše (asertivno) pravo da ne dajete objašnjenja ukoliko to ne želite. Želja da se pobegne iz neke neprijatne situacije (a to se ne čini ili se mnogo "objašnjava") može biti upravo odraz neasertivnosti, odnosno nepoznavanja načina da se bez neprijatnosti odbrane sopstvena prava i da se kaže NE kada se misli NE. Na ovom sajtu, ali i na drugim pogledajte tekstove o asertivnosti.